Inteligentne domy, z angielskiego smart homes, znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo w domowym zaciszu. Choć kojarzą się zwykle z nowoczesnymi, dopiero co wybudowanymi lokalami, praktycznie każdy dom można zamienić w ten inteligentny. Instalacja smart home obejmuje szereg czujników, sterowników, inteligentnych urządzeń oraz ewentualną centralę, która pomaga w zarządzaniu nimi. Od czego zacząć, jak zamienić zwykły dom w smart home?
Badanie potrzeb i dostępnych możliwości systemów smart home
Aby stworzyć dobrze funkcjonujący, wygodny i bezpieczny inteligentny dom, trzeba w pierwszej kolejności określić potrzeby domowników oraz właściwości samego domu. Kompleksowe badanie potrzeb jest najważniejszym etapem, który powinien poprzedzić proponowanie konkretnych rozwiązań i ich wdrażanie, czyli właśnie przemianę domu w inteligentne środowisko. Warto zatem rozważyć:
- jakie elementy w domu mogą zostać zmienione, ich działanie zautomatyzowane,
- jaki sposób sterowania nimi jest pożądany,
- w jakich scenariuszach użycia pojawiają się potrzeby domowników,
- co mają ułatwić inteligentne rozwiązania.
Z pewnością, aby poznać odpowiedzi na część z tych pytań, należy znać także dostępne możliwości istniejących na rynku systemów smart house. Warto sprawdzić szczegóły sprawdzonych rozwiązań, takich jak inteligentny dom z systemem Exta Life. To rozwiązanie to nie tylko wysokiej klasy urządzenia, automatyka budynkowa oraz dedykowane aplikacje, ale także doświadczeni doradcy i instalatorzy.
Metoda małych kroków i prostych rozwiązań
Jednym z podejść na wprowadzenie rozwiązań smart do domu jest metoda małych kroków. Z założenia – niemal każdy system inteligentnego domu jest modułowy, zatem użycie jedynie niewielkiej części z dostępnych możliwości jest dobrym rozwiązaniem na początek, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Warto sprawdzić działanie na stosunkowo prostych w instalacji i uruchomieniu elementach, będących uzupełnieniem istniejących klasycznych rozwiązań, na przykład:
- inteligentne oświetlenie,
- czujniki zamknięcia okien, drzwi,
- inteligentne sterowanie roletami okiennymi, bramą wjazdową.
Co więcej, niektórzy producenci akcesoriów czy sprzętów AGD wprowadzają na rynek propozycje, które mogą działać niezależnie od kompletnych systemów i rozwiązań. Czy inwestycja w nie na początek jest słuszna? Zależy od sytuacji, zwykle lepiej jest zdecydować się na niezależne produkty będące częścią większego systemu, by później ich integracja i obsługa nie była zbyt złożona.
Kompleksowe systemy inteligentnego domu
Jeżeli budżet na to pozwala, wdrożenie w domu wieloelementowego systemu inteligentnego domu może być dobrą opcją. Przede wszystkim, jest to oszczędność czasu i, wbrew pozorom, także pieniędzy. Jednorazowy wydatek na duży zestaw i jego instalację będzie znacznie mniejszy niż zakup osobnych elementów i wielokrotne wsparcie instalatora.
Przy kompletnych zamówieniach można liczyć na specjalistyczne doradztwo w zakresie doboru najlepszych rozwiązań, dostosowanie ich także do specyfiki domu. Wydajne sterowanie oświetleniem, roletami okiennymi czy bramami wjazdowymi, a także inteligentne zarządzanie ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi może przynieść także realne oszczędności w eksploatacji domu. Warto zauważyć, że w nowoczesnych zaawansowanych technologicznie systemach sterowanie jest możliwe nie tylko z poziomu nadajników radiowych, ale także za pomocą aplikacji na smartfony czy tablety z dowolnego miejsca na świecie.