Szukając nowego sposobu na sprawienie radości domowemu pupilowi, miejsce kolejnej saszetki z kocim przysmakiem można zastąpić drobnym gadżetem, który zachęci zwierzę do większej aktywności. Zabawki dla kota są dobrą propozycją zarówno dla młodych kociąt, jak i dorosłych, nieco leniwych osobników. Zabawa z wędką, puchatą kuleczką lub piłką z miejscem na smakołyk pozwoli zadbać o formę zwierzęcia, a przy okazji zapewni mu doskonałą rozrywkę.

Popularne kocie zabawki

W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele rodzajów zabawek dla kotów. Najtańsze i najpopularniejsze z nich to różnego rodzaju wędki z piórkiem, kawałkiem futerka lub włóczką, kolorowe piłeczki wykonane z wytrzymałego sznurka oraz niewielkie maskotki z kocimiętką. Zabawki z kocimiętką to prawdziwa klasyka i sprawdzony gadżet, który powinien wzbudzić zainteresowanie nawet najbardziej leniwego zwierzaka, przynajmniej na chwilę. Kocimiętka jest ziołem o pobudzającym zapachu. Praktycznie żaden kto nie przejdzie obok niej obojętnie. Oczywiście po kilku chwilach zwierzę przyzwyczaja się do zapachu i jego pobudzenie mija, ale umieszczenie kilku listków kocimiętki we wnętrzu zabawki powinno zachęcić kota do zabawy. Inne popularne zabawki dla kota to plastikowe kulki z miejscem na przysmak, różnego rodzaju drapaki i laserowe wskaźniki. W tym ostatnim przypadku warunkiem koniecznym zabawy jest uczestnictwo człowieka, który przesuwa wiązkę lasera. Kot podąża za kolorowym punktem, starając się go złapać.

Zabawki wykonane własnoręcznie

Prostą zabawkę dla kota można wykonać własnoręcznie. Wystarczy patyk ze sznurkiem, do którego przywiązujemy piórko. To doskonały przykład wędki, którą koty bawią się niezwykle chętnie niezależnie od wieku. Samodzielnie można wykonać również piłeczkę z włóczki lub sznurka i gadżet z kocimiętką. Co ważne, kocimiętkę można uprawiać w ogródku lub na balkonie. Gdy urośnie, wystarczy wysuszyć jej liście na słońcu i następnie używać jako wkładu do ręcznie wykonanych gadżetów. Gotowe zabawki dla kota są być może trwalsze i bardziej estetyczne, ale samodzielne przygotowanie drobnego gadżetu z pewnością przyniesie dużo satysfakcji.

Koty chętnie bawią się przedmiotami stosunkowo miękkimi, w które mogą wbijać swoje ostre pazurki. Dlatego za najlepsze kocie zabawki uznaje się gadżety wykonane ze sznurka lub włóczki, przede wszystkim wełniane, ewentualnie wyprodukowane z materiałów sztucznych, ale o zbliżonych do wełny właściwościach. Dobrym pomysłem na aktywną zabawę z kotem jest również inwestycja w piłkę z miejscem na smakołyk i zakup laserowego wskaźnika na baterie.