Planujesz w niedługim czasie wymianę dysku komputerowego na nowy? A może decydujesz się na zakup nowego laptopa? Niezależnie od powodu, warto wiedzieć, jakie rodzaje dysków znajdziemy obecnie w sprzedaży, czym różnią się od siebie oraz jaki będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. O tym niniejszy artykuł!

Dyski komputerowe – jakie wyróżniamy rodzaje?

Nie da się zaprzeczyć, że dysk to jedna z najważniejszych części każdego komputera. To na nim przechowywane są wszystkie używane na urządzeniu programy, a także zdjęcia, filmy oraz wszystkie inne multimedia, jak również system operacyjny. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór urządzenia, które będzie spełniało nasze wymagania przez wiele lat, gdyż dyski nie należą do najtańszych części komputera. Jakie wyróżniamy rodzaje dysków komputerowych?

Czym jest dysk HDD?

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem dysku komputerowego jest dysk HDD (Hard Disk Drive). To właśnie od niego pochodzi często spotykane pojęcie dysku twardego używane, aby opisać przyrząd przechowujący pliki. Dysk twardy zawdzięcza swoją nazwę materiałowi, z jakiego jest wykonany, który w porównaniu z dyskietką (czyli nośnikiem bardzo popularnym kilkanaście lat temu) nie jest zbyt elastyczny. Dysk HDD składa się bowiem z obracającego się talerza, nośnika magnetycznego oraz głowic elektromagnetycznych, które zapisują oraz odczytują dane. Jest to więc mechaniczny sposób zarówno zapisywania, jak i odczytywania informacji. Czasami można nawet usłyszeć podczas użytkowania komputera szelest obracającego się talerza – to właśnie oznaka pracującego dysku.

Dyski HDD są w stałej ofercie już od wielu lat, a ich cechą charakterystyczną jest duża pojemność. Bez problemu odnajdziemy w ofercie niemal każdego sklepu dyski HDD mogące pomieścić nawet 1-2 TB materiałów. Niestety, wybierając dysk twardy HDD musimy liczyć się z jego niezbyt szybką prędkością zarówno odczytu, jak i zapisu – standardowo jest to ok. 50 MB/s.

Czym są dyski SSD?

Zupełnie innym rodzajem dysku komputerowego jest dysk SSD (Solid-State Drive). W przeciwieństwie do dysku HDD nie opiera się on już na działaniu mechaniki, lecz jest nośnikiem cyfrowym. Oznacza to, że nie odnajdziemy już w nim żadnych elementów ruchomych. Dzięki zastosowaniu takiej technologii możemy w naprawdę szybki sposób odczytać, jak i zapisać dane na dysku, gdyż dzieje się to z prędkością 500 MB/s. To dziesięć razy szybciej niż w przypadku dysków HDD! Jednak wśród dysków SSD trudno znaleźć takie o pojemności dorównującej dyskom HDD – zazwyczaj są to dyski mogące zapisać od 256 GB do 512 GB. Oczywiście można również znaleźć takie o pojemności 1 TB, lecz wtedy musimy liczyć się z naprawdę wysoką ceną.

Jaki dysk wybrać?

Wybór odpowiedniego dysku komputerowego będzie zależeć od naszych potrzeb oraz środków finansowych, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup dysku. Jeśli zależy nam na szybkości oraz płynności działania, co przyda się zarówno w przypadku codziennego używania komputera, jak i podczas grania w gry komputerowe, lecz nie potrzebujemy dużej ilości miejsca do przechowywania plików, wtedy bez wątpienia warto zdecydować się na dysk SSD. Różnica w działaniu będzie widoczna zwłaszcza po przejściu z komputera wyposażonego w dysk HDD na ten z dyskiem SSD – komputer wyposażony w ten nowocześniejszy dysk potrafi uruchomić się w zaledwie kilka sekund.

Jeśli jednak posiadamy duże ilości plików, które musimy przechowywać na naszym komputerze, a nie zaglądamy do nich zbyt często ani nie wykonujemy na nich dużych, skomplikowanych operacji, wtedy lepiej zdecydować się na dysk HDD. W tej samej cenie co dysk SSD o pojemności 256-512 GB możemy mieć dysk HDD o pojemności 1 TB. To zdecydowana różnica w przypadku dużej liczby plików. Należy jednak pamiętać o tym, że o dyski HDD trzeba dbać z o wiele większą troską niż o dyski SSD, gdyż te pierwsze o wiele łatwiej mogą ulec uszkodzeniu z powodu posiadania wielu części mechanicznych.

Przeczytaj więcej na www.goodram.com/blog/jak-wybrac-dysk-ssd.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku?

Wybór dysku komputerowego, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na HDD czy SSD, powinien uwzględniać również firmę, która wyprodukowała dysk. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż wybierając dysk gorszej jakości narażamy się na utratę naszych bezcennych danych, które mogą ulec zniszczeniu wraz z zepsuciem dysku. Jedną z marek, którym warto zaufać jest polska firma Goodram, która już od wielu lat produkuje zarówno dyski komputerowe, jak i inne rodzaje pamięci, które cieszą się dużym uznaniem ze względu na bardzo dobrą jakość wykonania.