Osiągnięcie wymarzonej sylwetki wcale nie musi być skomplikowane. Dzięki systematyczności, odpowiedniej diecie, a także aktywności fizycznej każdy zn as może przejść całkowitą metamorfozę swojej sylwetki i cieszyć się nienaganną postawą. Ćwiczenia na barki powinny wykonywać osoby, które pragną mieć mocne i wyrzeźbione górne partie cała. Do osiągnięcia zamierzonego celu wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i wykonywać treningi, które wzmacniają i powiększają trzy części mięśnia naramiennego jednocześnie. Jak się za to zabrać? 

Najlepsze ćwiczenia na barki 

Jeśli zdecydujemy się na rozwijanie górnych partii mięśniowych to powinniśmy poznać kilka reguł, które umożliwią nam stały rozwój bez kontuzji i urazów. Pierwszym, najważniejszym etapem każdego treningu jest rozgrzewka. W przypadku barków powinniśmy zwrócić uwagę na rotacje zewnętrze i wewnętrze. Aby móc dobrze się rozgrzać należy wykonać około 20/ 30 obrotów ramionami, a także zwrócić uwagę na ćwiczenie, polegające na przyciąganiu łokcia do klatki piersiowej – tę aktywność należy powtórzyć po 10 razy na każdą stronę. 

Ćwiczenia na barki możemy wykonywać z pomocą hantli, sztangi, ciężarów, a także samodzielnie. Tę formę aktywności fizycznej możemy przeprowadzać w klubie fitness, domu lub na siłowni, znajdującej się na wolnym powietrzu. W warunkach klubowych stwarzamy sobie najprostszą drogę do zbudowania nienagannej sylwetki. Dzięki profesjonalnym sprzętom, a także wsparciu trenerów, pracujących na siłowni możemy uzyskać kompleksowy plan ćwiczeń i powoli rozwijać wszystkie elementy mięśnia barkowego. 

Domowe wykonywanie ćwiczeń opiera się w dużej mierze na pompkach, a także ćwiczeniach z elastycznymi taśmami oporowymi. Wiele kreatywnych osób używa w domowych warunkach butelek z wodą, jako ciężarków do ćwiczeń – to także doskonały sposób na zwiększenie siły ramion. 

Aby nie ulec przedwczesnej kontuzji i utracie motywacji powinniśmy opracować dokładny plan treningowy, który zakłada maksymalnie trzy sesje w przeciągu 7 dni. Taki odstęp czasu pozwoli mięśniom barków się zregenerować, a nas samych ustrzeże przed przeciążeniem. Do najpopularniejszych ćwiczeń na barki zaliczamy: 

  • Wyciskanie sztangi nad głowę w pozycji siedzącej – uwaga, na początku należy dobrać odpowiedni ciężar, aby nie ulec kontuzji; 
  • wyciskanie sztangi z klatki lub zza karku na leżąco; 
  • podciąganie sztangi do mostka w pozycji stojącej; 
  • unoszenie ramienia przy wyciągu dolnym; 
  • unoszenie samego gryfu sztangi przy zachowaniu prostych ramion; 
  • unoszenie ramienia w bok w pozycji stojącej; 
  • wyciskanie sztangielek nad głową w pozycji siedzącej.