Dobrze dopasowany zlewozmywak powinien spełniać oczekiwania pod kątem stylu oraz być odpowiednio dopasowany do kuchni. Obecnie wybór dobrego zlewozmywaka jest prostszy ze względu na szeroki asortyment. Jednak przez duży wybór pojawił się problem z decyzyjnością. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zakup był satysfakcjonujący i prosty.

Czym kierować się podczas wyboru zlewozmywaka?

Optymalnie umieszczony zlew powinien znajdować się pomiędzy zmywarką a lodówką. W kuchni, w której nie ma zmywarki, warto postawić na zlew jednokomorowy. Natomiast w przypadku tradycyjnego mycia naczyń najlepszym wyborem będzie zlew dwukomorowy. Warto również pamiętać o niestawianiu zlewozmywaka bezpośrednio przy kuchence gazowej, ponieważ w ten sposób uniknie się zalania palników. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest odpowiednia odległość od pionu kanalizacyjnego. Odległość nie powinna przekraczać 300 cm. Zlew może być umieszczony na głównej ścianie zabudowy, pod oknem lub w narożniku. Dlatego w celu łatwiejszego dopasowania produkuje się wiele rodzajów zlewu.

Rodzaje zlewozmywaków

Obecnie występuje duża gamma zlewozmywaków, dlatego warto znać większość z nich, aby łatwiej zagospodarować przestrzeń w kuchni.

  • Zlew jednokomorowy jest najmniejszym, a co za tym idzie najprostszym modelem dostępnym na rynku. Taki rodzaj zlewu najczęściej jest wybierany przez osoby posiadające na wyposażeniu zmywarkę. Ten zlew polecany jest do małych kuchni.
  • Zlewozmywak dwukomorowy jest zlewem polecanym przy dużej ilości zmywanych naczyń. Taki zlew dzięki dwóm komorom umożliwia jednoczesne mycie oraz płukanie.
  • Zlew dwukomorowy z ociekaczem jest rozbudowaną wersją poprzednio wymienionego zlewozmywaka. Ten rodzaj jest zalecany osobom posiadającym długie blaty. Dzięki przestrzennej powierzchni użytkowej ten zlew jest najczęściej wybierany przez duże rodziny.
  • Zlewozmywak półtorakomorowy jest zlewem łączącym zalety oraz wady wszystkich wyżej wymienionych zlewów. Warto wiedzieć, że w takim zlewozmywaku komory są różnej wielkości. Dlatego też jego zastosowanie jest uniwersalne.

Gdzie najlepiej umieszczać zlewozmywak?

Nowoczesne kuchnie tworzone są z myślą o uniwersalności. Z tego też powodu zlewozmywak kuchenny może być umieszczony w wielu miejscach. Gdzie dokładnie?

Zlewozmywak na wyspie kuchennej

Zlewozmywak, który jest umieszczony na wyspie kuchennej, będzie idealnym rozwiązaniem w kuchni o sporych rozmiarach. Jednak takie rozwiązanie wymaga dobrej organizacji. W dobrze zorganizowanej kuchni powinno być jak najmniej widocznych ścierek, gąbek czy płynów. Dlatego takie rozwiązanie idealnie odnajdzie się w kuchni osoby lubiącej minimalizm.

Zlewozmywak pod oknem

Jednym z największych plusów takiego umieszczenia zlewu jest obecność światła dziennego. Takie rozwiązanie zaleca się osobom przebywającym dużo czasu w kuchni, ponieważ światło dzienne korzystnie wpływa na samopoczucie. Decydując się na takie umieszczenie, należy pamiętać o odpowiedniej wylewce baterii. Bateria nie powinna przeszkadzać w otwieraniu okna. 

Zlewozmywak w narożniku

Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w małej kuchni. Decydując się na taki zlew, warto również zastanowić się nad zakupem szafek narożnych oraz szeregowych. Pomoże to w stosunkowo łatwym zagospodarowaniu przestrzeni.