Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez kubka aromatycznej kawy, która nie tylko skutecznie Cię obudzi, ale też sprawi, że zyskasz nowe siły na podejmowanie kolejnych wyzwań to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Na rynku znajdziemy rodzaje kawy, które różnią się od siebie, mocą, intensywnością, walorami smakowymi, ceną, a także sposobem wytwarzania. Do najpopularniejszych kaw zaliczymy arabice i robuste. Te dwa typy ziaren są najłatwiej dostępne, a ich koszt nie jest zbyt wygórowany. Zobaczmy czym one się charakteryzują i jakie jeszcze kawy możemy znaleźć w sklepach.

Najpopularniejsze rodzaje kawy

Każdy kawosz z całą pewnością zna tradycyjną arabice, Ten gatunek jest jednocześnie najsławniejszy i najstarszy. Arabica pochodzi z Etiopii, to właśnie tam odkryto niezwykłą odmianę kawowca, który wymaga specjalnych warunków uprawnych, umożliwiających uzyskanie doskonałej kawy. Tradycyjna arabica, pochodząca z najlepszych drzewek może kosztować nawet 80 zł za kilogram. 

Drugą, pod względem popularności, kawą jest robusta. Odkryta w XIX wieku szybko zyskała znaczne grono zwolenników i stała się popularna w wielu zakątkach świata. Jej drzewka są znacznie większe, niż drzewka arabiki, ponadto robusta jest niezwykle odporna na różne choroby i warunki atmosferyczne. Robusta posiada brązowy kolor i intensywny – gorzki – smak. Jest niezwykle ceniona przez producentów, ponieważ jej uprawa jest możliwa w umiarkowanych warunkach klimatycznych. Ten rodzaj kawy cieszy się dużą popularnością ze względu na dużą zawartość kofeiny, która może wynosić nawet 4% – to doskonała wiadomość dla osób, które od kawy wymagają solidnego pobudzenia.

Mieszanki kaw, które kochamy 

Połączenie arabiki i robusty to mieszanka, którą kocha każdy z nas. Ten rodzaj połączonych ziaren wybieramy praktycznie codziennie. Dlaczego? Otóż tradycyjna arabica ma zbyt wysoką cenę, czysta robusta zaś posiada zbyt mocny smak, który nie każdemu z nas odpowiada. Zbalansowane połączenie tych dwóch kaw umożliwia osiągnięcie doskonałego smaku w korzystnej cenie. Oprócz takich ziaren na półkach sklepowych możemy znaleźć następujące rodzaje kawy: 

  • Liberica – posiadająca mało intensywny aromat, za to świetnie sprawdzająca się jako element mieszanek kawowych; 
  • Gwatemala Antiqua – cechująca się dużą zawartością kofeiny, korzennym smakiem i piękną, ciemną barwą; 
  • Jamajka Blue Montain – to kosztowny gatunek, który znajduje uznanie u wszystkich koneserów. Kusi doskonałym, charakterystycznym smakiem i balansem. 

Jeśli uwielbiasz każdego dnia kosztować niezwykłych kaw to koniecznie wypróbuj jeden z powyższych gatunków. Dzięki nim poznasz zupełnie nowe oblicze kawy i na nowo zakochasz się w doskonałym smaku energetycznego napoju.