Udane zakupy męskich spodni przez internet to zwracanie uwagi nie tylko na styl czy ulubiony kolor, ale przede wszystkim na rozmiar. Dopasowanie go do swojego ciała jeszcze przed kliknięciem „kup” będzie gwarancją udanego wyboru i zminimalizuje ryzyko odsyłania później spodni, które zwyczajnie nie będą na nas pasować. Jak czytać sklepowe rozmiary spodni męskich i na co zwrócić uwagę?

Rozmiary spodni męskich – tabele i dobór

Zacząć należy od tego, że nie istnieje (to ważne!) jednolita rozmiarówka dla każdych spodni wyprodukowanych na świecie, więc nie da się raz nauczyć własnego rozmiaru i pod tym kątem kupować w każdym miejscu, w jakim trafimy na interesujące nas spodnie. Różnice mogą wynikać z wielu drobnych rzeczy, ale najczęściej związane są one z krajem produkcji, rodzajem i marką producenta oraz osobno – z konkretnym fasonem spodni. Ciekawostka: w niektórych krajach produkowane są np. spodnie pod kątem wzrostowo niższych mieszkańców niż w Europie, czego efektem może być nieczytelna lub niezrozumiała dla nas rozmiarówka.

Trzy ważne wskazówki:

  • Zawsze sprawdzaj na internetowej stronie danego sklepu czy ma on umieszczoną w opisie produktu lub w dziale FAQ (pytania i odpowiedzi), swoją tabelę rozmiarów.
  • XL w jednym sklepie nie musi się równać XL w innym!
  • Upewnij się czy sklep ma podane wytyczne co do tego jak samodzielnie zmierzyć się miarką we własnym domu. To pozwoli o wiele łatwiej dopasować swój rozmiar do tego, co jest podane w tym punkcie sprzedaży

Standardowo rozmiar spodni tworzy się na podstawie trzech parametrów, więc warto je u siebie znać. Są to: obwód bioder, długość nogawki i odwód talii. Jeśli masz możliwość – zmierz się i zapisz sobie te wymiary na kartce, a potem porównaj je ze sklepową tabelą. W niektórych miejscach różnica nawet dwóch centymetrów może decydować o przypisaniu spodni do innego rozmiaru, dlatego trzeba na to zwrócić uwagę.

Fasony! W ofertach niektórych marek poza rozmiarem znajdują się również fasony: regular (spodnie klasyczne, eleganckie co do kroju i szycia), slim fit (lekko zwężona nogawka), skinny fit (męskie spodnie z bardzo dopasowanymi nogawkami – specjaliści polecają je raczej mężczyznom o tzw. nienagannej sylwetce czyli w przypadku nadmiarowych kilogramów lepiej z nich zrezygnować, bo nie będą dobrze wyglądały) czy tapered. Ten ostatni fason idealnie dopasuje się do męskiej, mocno muskularnej sylwetki oraz dla mężczyzn o kształtach nieregularnych.

Podsumowując, wybierając spodnie zwróć zawsze uwagę i na rozmiar (za każdym razem!) i na fason.