Kalkulator ubezpieczeniowy – co to jest?

Nie da się ukryć, że nasza codzienność powoli zostaje poddawana cyfryzacji niemal w każdej dziedzinie życia. Większość branż przeniosło część swojej działalności do Internetu. Nie inaczej jest w przypadku branży ubezpieczeniowej, która oferuje swoim klientom coraz więcej rozwiązań online. Jednym z nich są internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe, za pomocą których kierowcy samodzielnie mogą znaleźć najbardziej odpowiadające im ubezpieczenie OC swojego pojazdu.

Kalkulacja składek polega na ocenie ryzyka, z jakim wiąże się podpisanie umowy ubezpieczeniowej z danym kierowcą, a na jej podstawie zaprognozowaniu potencjalnej ceny polisy w ujęciu rocznym. Firmy ubezpieczeniowe wymagają w tym celu od kierowcy dostarczenia szeregu danych dotyczących jego pojazdu, a także informacji o nim samym i historii jego jazdy. Dzięki internetowym kalkulatorom ubezpieczeniowym cały ten proces odbywa się cyfrowo bez potrzeby angażowania agenta ubezpieczeniowego.

Kalkulator OC i AC to proste i szybkie narzędzie internetowe, które pomaga kierowcą znaleźć jak najtańsze i dopasowane do ich indywidualnych potrzeb ubezpieczenie samochodowe. Baza danych, które dana porównywarka posiada zawiera oferty towarzystw ubezpieczeniowych z całej Polski. Jej szczegółowe algorytmy są w stanie na podstawie danych wprowadzonych przez kierowcę do formularza wyszukać najkorzystniejsze oferty polis i porównać je z innymi.

Jak korzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego?

Narzędzia te przypominają swoją budową formularze, które kierowcy musieliby wypełnić w biurze agencji ubezpieczeniowej. Poznanie prognozowanych stawek za OC jest możliwe dzięki uzupełnieniu wszystkich pól wymaganych przez kalkulator. Chce on poznać odpowiedzi na pytania takie jak wiek kierowcy, data uzyskania prawa jazdy, historia spowodowanych wypadków, miejsce zamieszkania, stan cywilny, wykonywany zawód, model i marka samochodu, jego wiek czy też pojemność silnika. Po uzupełnieniu wszystkich danych będziemy mogli przesłać formularz i w kilka sekund uzyskać interesujące nas informacje.

Czy kalkulator i porównywarka to to samo?

Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, jednak kalkulator ubezpieczeniowy i porównywarka to dwa osobne, lecz bardzo podobne narzędzia. Kalkulatory bardzo często funkcjonują samodzielnie na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczalni. Porównywarki działają niezależnie i korzystają z mechanizmu kalkulatorów. Dzięki porównywarkom możemy mieć dostęp do informacji na temat ofert wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Narzędzie po uzyskaniu od kierowcy danych potrzebnych do przeprowadzenia kalkulacji pokazuje ranking najkorzystniejszych pod względem cenowych opcji polis.