Jeśli należysz do grona osób, które nie wyobrażają sobie lepszego początku dnia niż ten, w którym na stole czeka przygotowany kubek świeżo zmielonej kawy, to koniecznie posłuchaj o nietuzinkowych ziarnach, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność, a ich cena przestaje być porażająca. Wyważony aromat i smak kopi luwak daje jej szczególną przewagę nad innymi  gatunkami tego napoju. Jej proces produkcji może Cię nieźle zaskoczyć!

Kopi Luwak z dalekiego wschodu

Kopi luwak to nietuzinkowy gatunek kawy, który z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim kawoszom. Jej niezwykły smak otrzymuje się dzięki wydobywaniu ziaren kawy z odchodów zwierzęcia – łaskunda palmowego (jego lokalna nazwa w Azji brzmi dokładnie Luwak). Łaskundy chętnie zjadają owoce kawowca, jednak ze względu na swój układ pokarmowy nie trawią nasion, tylko sam miąższ. Po procesie nadtrawienia i fermentacji ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy zwierzęcia i są wydalane. Dzięki temu procesowi ziarna kawy tracą gorzki smak i pozostają delikatne, pełne łagodnego aromatu. Następnie odchody zwierzęcia odpowiednio się czyści i przetwarza w tradycyjny sposób. Zbiorami ziaren zajmują się Indonezyjczycy (zamieszkujący tereny Celebes, Jawy i Sumatry), Filipińczycy orz Wietnamczycy. 

Ile kosztuje prawdziwy kofeinowy cud? 

Kawa luwak ma bardzo wysoką cenę, zaledwie kilogram ziaren może kosztować od 200 do 400 dolarów, tak zawrotna kwota uzależniona jest od rocznych światowych zbiorów tej kawy, które wynoszą niespełna 400 kg. Za głównych konsumentów kopi luwak uważa się Stany Zjednoczone a także Japonię. Obecnie możemy skosztować tej niezwykłej kawy także w Polsce, w najlepszych kawiarniach, jednak tutaj jej popularność nie jest aż tak duża. 

Produkcja kawy luwak była bardzo często krytykowana ze względu na swoją nieetyczność, która wynika ze sposobu traktowania zwierząt. Łaskuny, odpowiedzialne za proces trawienia ziaren kawy, bardzo często są łowione, nagminnie karmione owocami kawy i trzymane w ciasnych klatkach. W takich warunkach śmiertelność tych zwierząt jest niezwykle wysoka, jednak coraz więcej osób decyduje się na ten precedens, celem pozyskania korzyści majątkowych.

Gdzie można kupić kopi luwak? 

Kawę luwak bez trudu możesz kupić w renomowanych sklepach internetowych i rozkoszować się jej smakiem na co dzień. Za kilogramowe opakowanie kawy zapłacisz około 1800/ 1900 złotych, a torebka 50 g będzie kosztowała nieco ponad 100 złotych. Mimo wysokiej ceny warto skusić się na ten zakup i poznać zupełnie nowy wymiar porannej, pobudzającej kawy.