Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że utrzymanie porządku w warsztacie nie należy do najłatwiejszych. Podobnie jest, jeśli chodzi o garaż, a także porządki po pracach remontowych. Urządzeniem, które w takich sytuacjach naprawdę bardzo się przydaje jest odkurzacz przemysłowy. To odkurzacz, który przeznaczony jest nie tylko do pracy na sucho, ale również na mokro. Świetnie poradzi sobie z naprawdę dużymi zabrudzeniami, których zwykły odkurzacz, jaki najczęściej mamy w domu nie jest w stanie sprzątnąć.

1.Czy odkurzacz warsztatowy może zbierać pył budowlany?

2.Czy odkurzacz warsztatowy ma worek na odpady?

3.Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz przemysłowy?

4.Jak dzieli się odkurzacze przemysłowe?

Czy odkurzacz warsztatowy może zbierać pył budowlany?

Dobry odkurzacz warsztatowy to urządzenie, które doskonale poradzi sobie z pyłem budowlanym. Zwykły odkurzacz używany w domu to w przypadku pyłu powstałego na przykład przy szlifowaniu ścian to kiepski wybór. Zapchanie filtra to najmniejsza konsekwencja, z jaką przyjdzie się zmierzyć. Zapchany filtr to zawsze mniejsza siła ssąca. Może również stać się tak, że pyły przedostaną się do turbiny. Wówczas możesz być pewny, że Twój odkurzacz po prostu się zepsuje. Odkurzacze warsztatowe są wykonane tak, że z powodzeniem można je wykorzystywać do zbierania pyłu, który powstał na przykład z betonu.

Można wykorzystać je do sprzątnięcia odpadów powstałych po cięciu płyt budowlanych czy szlifowania niezwykle popularnych obecnie płyt gipsowo-kartonowych. Każdy odkurzacz warsztatowy charakteryzuje wyposażony jest w bardzo dobry filtr. Ma on naprawdę dużą pojemność, co znacznie ułatwia pracę. W zdecydowanej większości przypadków filtr znajduje się w oddzielnej kasecie. Dzięki temu nie jest potrzebna wymiana filtra, kiedy odkurzacz wykorzystywany jest do zbierania wody bądź zanieczyszczeń na mokro.

Czy odkurzacz warsztatowy ma worek na odpady?

Odkurzacze przemysłowe są skonstruowane tak, że z powodzeniem można je wykorzystywać do sprzątania na sucho, jak i mokro. Takie modele najczęściej nie mają worków, do których trafiałyby odpady. Wszystkie zanieczyszczenia – zarówno te suche, jak i mokre – trafiają do specjalnego pojemnika. Duży zbiornik sprawia, że możliwa jest długa, nieprzerwana praca. Warto podkreślić, że obecnie można kupić taki odkurzacz, który dedykowany jest do usuwania zanieczyszczeń na mokro. Jeśli planujesz sprzątać wyłącznie wilgotne zanieczyszczenia, warto o tym pamiętać.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz przemysłowy?

Jeśli chcesz kupić naprawdę dobry odkurzacz warsztatowy, musisz pamiętać, aby pod uwagę wziąć kilka istotnych kryteriów. Do tych najważniejszych zalicza się:

  • moc silnika;
  • wielkość pojemnika;
  • to, jak długi jest wąż ssący.

Jeśli chodzi o moc silnika, to zasada jest w tym przypadku dość prosta: im jest ona większa, tym lepiej. Oznacza to bowiem większą moc ssania. Pamiętać, że w przypadku odkurzaczy przemysłowych nie powinna ona być mniejsza niż 1200 W. Wybierając odkurzacz warsztatowy, warto zadbać o to, aby pojemność zbiornika była możliwe jak największa. Jeśli nie chcesz co chwilę opróżniać zbiornika, wybierz taki odkurzacz, w przypadku którego pojemność zbiornika wynosi przynajmniej 40 litrów. Z kolei długi wąż ssący sprawia, że praca jest zdecydowanie prostsza. Nie możesz zapomnieć także o wadze odkurzacza i jego mobilności. Im cięższy, tym trudniej będzie go przemieszczać. Wybierając odkurzacz warsztatowy, pamiętaj, aby sięgnąć po taki, który został wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Taki odkurzacz jest bowiem mocno narażony na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dlatego musi być odporny na ich działanie i trwały. W przeciwnym razie musisz liczyć się z tym, że nowy odkurzacz będzie kupować co chwilę. Bardzo dobrym wyborem jest odkurzacz akumulatorowy, którego nie trzeba podłączać do gniazdka. W jego przypadku długość przewodu zasilającego nie ma znaczenia.

Jak dzieli się odkurzacze przemysłowe?

Odkurzacze przemysłowe to szeroka grupa urządzeń, które różnią się między sobą. Zastanawiając się jaki odkurzacz przemysłowy wybrać, warto pamiętać, że w sprzedaży dostępne są modele zaliczane do różnych klas. Odkurzacz przemysłowy może mieć klasę:

  • L;
  • M;

Odkurzacz warsztatowy klasy L doskonale poradzi sobie z niewielkim kruszywem. Upora się także z odpadami, które powstały po obróbce tworzyw sztucznych. Jeśli interesują Cię odkurzacze budowlane, takie modele w wielu wypadkach sprawdzą się naprawdę dobrze. Klasa M to odkurzacz warsztatowy, który można wykorzystać również wtedy, kiedy odessana ma być szpachla mineralna oraz materiały wypełniające. To naprawdę solidny odkurzacz budowlany. Do klasy H zaliczane są te odkurzacze przemysłowe, które wyposażone zostały w filtry najwyższej jakości. Jeśli w miejscu pracy powstają zanieczyszczenia z tak niebezpiecznych materiałów, jak kadm czy ołów, takie odkurzacze budowlane są naprawdę dobrym wyborem.

Odkurzacz domowy nie poradzi sobie z wieloma zanieczyszczeniami. Nie sprawdzi się, jeśli chcesz uprzątnąć warsztat bądź remontowane mieszkanie lub dom. Na szczęście dzisiaj postawić można na profesjonalny model przeznaczony do odkurzania różnego rodzaju pyłów. Odpowiednia siła zasysania, wystarczająco duży zbiornik na odpady i łatwość obsługi sprawiają, że sprzątanie garażu i utrzymanie porządku w warsztacie nie będą stanowiły problemu.