Niki Lauda to prawdziwa ikona Formuły 1. Jako kierowca wyścigowy trzykrotnie został mistrzem świata (w 1975, 1977 i 1984 roku). Urodził się 22 lutego 1949 roku w Wiedniu, a zmarł 20 maja 2019 roku w Zurychu. Andreas Nikolaus Lauda przez wielu pasjonatów wyścigów samochodowych uważany jest za najlepszego kierowcę w historii. Oprócz swojej sportowej kariery Niki był także przedsiębiorcą. Zobaczmy, jak wyglądało jego życie. 

Niki Lauda – pasjonat szybkiej jazdy 

Na początku swojej kariery – w 1971 roku – Nikolaus dołączył do zespołu March, w którym zajął rolę kierowcy Formuły 2. Po zakończeniu pierwszego sezonu Lauda miał okazję kilkukrotnie wystąpić w Formule 1,jednak nadal został w swoim zespole. Zaledwie 2 lata później dołączył do BRM- u, gdzie jego ścieżki kariery znacznie się rozszerzyły. Dzięki rekomendacji swojego kolegi – Clayowi Regazzoni Ferrari podpisało kontrakt z młodym Laudą.  Już w 1974 roku Ferrari odniosło sukces, związany z zatrudnieniem Nikiego. Podczas Grand Prix Argentyny kierowca zajął 2 miejsce, a 3 wyścigi później, podczas Grand Prix Hiszpanii, stanął na samym szczycie podium. 

Lauda zasłużył na tytuł mistrza dzięki zwycięstwu w ostatnim wyścigu sezonu Grand Prix Stanów zjednoczonych w 1975 roku. W kolejnych latach utrzymanie tytułu mistrzowskiego przez Nikiego wydawało się być banalnie proste. Dzięki swojej – ponad dwukrotnej – przewadze punktowej Lauda stał się legendą. 

1 sierpnia 1976 roku miał miejsce wypadek, który na 6 tygodniu wykluczył Nikiego z wyścigów. Jego samochód uderzył w bandę i wpadł pod inny bolid, wskutek czego pojazd stanął w płomieniach. Mimo szybkiej pomocy kierowca doznał dotkliwych poparzeń i nawdychał się gorących, toksycznych gazów, które przyczyniły się do uszkodzenia płuc. Tuż po wypadku Lauda zachował przytomność, jednak niedługo potem zapadł w śpiączkę. Podczas niej ksiądz udzielił mu ostatniego namaszczenia.  

W 1978 roku Niki zdecydował się założyć firmę lotniczą Lauda Air, która początkowo realizowała krótkie loty, a następnie uruchomiła trasy do Azji i Australii.

W 1984 roku Lauda zapracował na trzeci tytuł mistrza świata wygrywając Grand Prix Stanów Zjednoczonych – Zachód z Alainem Prostą pół punktem. Po zakończeniu kariery sportowej Niki Lauda został zarządcą Formuły 1 Jaguar Racing. Ponadto wydał 4 książki autobiograficzne i stał się bohaterem serialu anime pt. „Grand Prix”. Akcja ekranizacji dziele się po wspomnianym wypadku Laudy, dlatego jego postać występuje w masce, mającej na celu maskować poparzenia.

Lauda był niezwykle cenionym kierowcą, którego styl jazdy wprawiał w zachwyt wszystkich fanów motoryzacji. Maksymalizacja wyników i minimalizowanie ryzyka pozwoliło mu odnieść wiele wspaniałych sukcesów.