Urodzony w 1989 roku Damian Janikowski, jest sportowcem, polskim zapaśnikiem z dużymi sukcesami na koncie. W 2012 roku zdobył dla naszego kraju brązowy medal igrzysk olimpijskich w Londynie, startując w kategorii do 84 kg, w zapasach w stylu klasycznym. Utytułowany wicemistrz Europy i świata. Jego ulubione dyscypliny to jednak nie tylko zapasy, ale i futbol amerykański oraz walki MMA.

Damian Janikowski – kariera i osiągniecia

Janikowski ma w swoim portfolio prawdziwe zatrzęsienie medali i wyróżnień, zarówno w zawodach krajowych, jak i międzynarodowych. Startuje w zapasach nieprzerwanie od 2004 roku, odnosząc różnorodne sukcesy na arenach całego świata.

Na podium międzynarodowym:

2009 – Trzecie miejsce na Mistrzostwach świata juniorów w Ankarze
2011 – Drugie miejsce na Mistrzostwach świata w Stambule
2012 – Drugie miejsce na Mistrzostwach Europy w Belgradzie
2012 – Brązowy medal olimpijski na Igrzyskach w Londynie
2013 – Drugie miejsce na Mistrzostwach świata wojskowych w Teheranie
2014 – Drugie miejsce na Mistrzostwach świata wojskowych w Wielkiej Brytanii i trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy w Vantaa.

Na podium krajowym:

Mistrzostwa Polski Juniorów w Katowicach, Pierwsze miejsce, 2009
Mistrzostwa Polski Seniorów w Dębicy, Pierwsze miejsce, 2009
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Poznaniu, Pierwsze miejsce, 2009
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski kolejno w Janowie Lubelskim 2010, w Poznaniu 2011 i w Piotrkowie Trybunalskim 2012 – wszędzie Pierwsze miejsce
Mistrzostwa Polski seniorów w Kostrzynie, Pierwsze miejsce, 2014

Sportowca i jego bieżące osiągnięcia można śledzić na Facebooku (prowadzi własny FanPage) oraz na Instagramie.

Od 2017 roku z powodzeniem bierze udział w galach KSW i MMA. Już podczas debiutu na tych ringach pokonał w pierwszej rundzie Julio Gallegosa i szybko zaczął piąć się w czołówce zawodników. Występował w The X-Warriors, KSW 50 w Londynie, KSW 52: Race, KSW 55 w Łodzi i KSW 59: Fight Code. Na liście zawodowych walk MMA notuje 6 wygranych i ledwie 3 porażki (z Szymonem Kołeckim, Aleksandarem Ilić i Michałem Materlą).

Przez siedem lat, od 2010 do maja 2017 był także aktywnym żołnierzem Wojska Polskiego, odnosząc również sukcesy na polu obronności kraju. Otrzymał tu specjalne odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi z 2013 i w tym samym roku również Złoty Medal za zasługi dla obronności kraju.

Janikowski ma także na swoim koncie występ w filmie Underdog (2019), w który zagrał samego siebie oraz grę w drużynie futbolu amerykańskiego Devils Wrocław. W Devils był również ambasadorem zespołu, a od 2013 grał w barwach Giants Wrocław i zadebiutował w PLFA.