Urodzony w 1960 roku Jacek Lenartowicz, jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych, polskich aktorów filmowych tego pokolenia. Aktywny zawodowo od 1988, nie tylko gra w filmach małego i dużego ekranu, ale i występuje w sztukach teatralnych, realizuje projekty dubbingu do znanych produkcji, a jego głos można usłyszeć na antenie radia. Uznany prezenter radiowy i telewizyjny, który w 1994 roku na pięć lat wyjechał z Polski do Australii. Prywatnie rozwodnik, ojciec trójki dzieci: ma syna i dwie córki.

Jacek Lenartowicz – kariera, filmografia, teatr

Lenartowicz nie planował wiązać swojej ścieżki zawodowej z aktorstwem. Początkowo chciał być księdzem, ale marzenia te skończyły się na dzieciństwie. Później dostał się na studia prawnicze i w 1983 roku ukończył Wydział Prawa i Administracji w Lublinie. Dostał się na renomowaną aplikację sędziowską, ale porzucił ją po roku i rozpoczął studium aktorskie w Państwowym Teatrze Żydowskim im. Szymona Szurmieja. Szybko zdał egzamin eksternistyczny z zakresu dramatu i tak zaczęła się jego przygoda z aktorstwem.

Filmografia

Medialną karierę aktora można podzielić na dwie odrębne kategorie: film i teatr. W obu dziedzinach Lenartowicz może pochwalić się bogatym portfolio.

  • Telewizyjnie i kinowo oglądaliśmy go w takich produkcjach, jak „Zmowa” 1988, „Łowca. Ostatnie starcie” i „Czterdziestolatek. 20 lat później” z 1993, „Panna z mokrą głową”, „Jest jak jest” i „Faustyna” z 1994, w 1995 zagrał w „Ekstradycji”, „Prowokatorze” i „Dwóch światach”. Występował również przez prawie 10 lat w serialu „Złotopolscy”, grał w „Sezonie na Leszcza”, „Klinice samotnych serc”, „Niani”, „Stygmatyczce”, „Plebanii”, „Watasze”, ale i w „Pierwszej miłości” oraz w „Doręczycielu”. Wielokrotnie pojawiał się też gościnnie w popularnych serialach tv.
  • Teatr to występy m.in. w „Balladzie o ślubnym welonie”, „Porywaczach z Chantilly”, „Skrzypku na dachu”, „Panu Twardowskim”, „Sztukmistrzu z Lublina”, „Legendach o Złotej Kaczce” czy w „Upiorze z opery”. Grał też w licznych musicalach.

Widzom szerzej kojarzy się jednak ze współprowadzenia teleturnieju TVN „Gorączka Złota”, zapowiadania walki bokserskich czy uczestniczenia w takich programach telewizyjnych jak „Dancing with the Stairs. Taniec z gwiazdami” czy „Star Voice. Gwiazdy mają głos”.

Głos aktora jest też wyjątkowo często doceniany przez producentów poszukujących do zagranicznych produkcji dubbingu. Lenartowicz podkładał swój głos w ponad kilkudziesięciu filmach (nie tylko animowanych) m.in. Pingwiny z Madagaskaru, Wiedźmin 3, Mysi Agenci, Madagwiazdka, Killzone 2, Shrek trzeci, Rodzinka Robinsownów, Czerwony Kapturek – historia prawdziwa, O czym szumią wierzby czy Kacze opowieści.