Urodzony w 1967 roku Jason Statham jest jednym z tych brytyjskich aktorów, którzy w ostatnich latach przechodzą prawdziwą falę światowej popularności. Mimo, że na wielkim ekranie gra aktywnie od 1998 roku, to dopiero ostatnia dekada przyniosła mu największe uznanie reżyserów, publiczności i całego świata kina. To człowiek o wielu pasjach, doskonale sprawdzających się w rolach, które odgrywa. Jest mistrzem sztuk walki, świetnie nurkuje, pracował również jako kaskader, a na swoim koncie ma nie tylko role aktorskie ale i własną produkcję filmów.

Jason Statham – życie i plan filmowy

Statham urodził w brytysjkim hrabstwie Derbyshire, w rodzinie o pasjach typowo muzycznych. Jego matka była tancerką, a ojciec ulicznym sprzedawcą, który wieczorami pracował w nocnych klubach jako wokalista. Aktor otoczony światem muzyki nie poszedł jednak w tym kierunku, a od małego interesował się sportem. Szczególnie inspirowało go pływanie, skoki do wody oraz wschodnie sztuki walki. Trenował boks, capoeirę, kickboxing oraz kung-fu. Mało kto wie, że był również członkiem brytyjskiej drużyny olimpijskiej!

Zawodowo, zanim jeszcze związał się z wielkim ekranem, występował w teatrach ulicznych, dorabiając w ten sposób, sprzedawał również na ulicy perfumy i sztuczną biżuterię. Zdarzało się też, że występował jako model w kampaniach reklamowych.

Jego pierwszym, poważniejszym kontaktem z mediami było wystąpienie w roli modela do teledysku „Run to the Sun” grupy Erasure, później związał się z marką inwestującą w komedie kryminalne (French Connection) i pod jej skrzydłami zadebiutował rolą w „Porachunkach” Guya Ritchiego. Przełomem, który szerzej otworzył dla niego drzwi do wielkiego kina była kolejna rola w produkcji tego samego reżysera „Przekręt”. W filmie tym zagrał u boku samego Brada Pitta i Benicia del Toro.

Role w filmach:

  • Najbardziej znane to zdecydowanie role w produkcjach „Szybcy i wściekli”, „Mechanik: konfrontacja”, „W obronie własnej” czy „Transporter”
  • Z początków kariery: „Za wszelką cenę”, „Mecz ostatniej szansy” , „Tylko jeden”, „Duchy Marsa”, „Włoska robota”, „Komórka”, „Zakładnik”, „Teoria chaosu”, „Revolver”, „Adrenalina”, czy „Różowa pantera”
  • Kolejne lata to m.in. „Zabójca”, „Angielska robota”, „Dungeon Siege: W imię króla”, „Death Race: Wyścig śmierci”, „Gnomeo i Julia, „Protektor”, Agentka”, „The Meg”, „Joker” czy „Niezniszczalni”

Prywatnie aktor przechodził liczne związki i romanse, aż do 2010 roku, w którym związał się z Rosie Huntington Whiteley, z którą ma syna, Jacka Oscara.