Urodzony w 1974 roku Leonardo Dicaprio jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najczęściej nagradzanych prestiżowymi wyróżnieniami filmowymi aktorów Hollywood. To również producent filmowy, uznany scenarzysta, ale i bardzo aktywny działacz ekologiczny, który nie pozostaje obojętny na losy świata przyrody. Uhonorowany Oscarem w 2016 roku (za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie „Zjawa”).

Leonardo Dicaprio – nagrody, filmografia, kariera

O nominacjach i wyróżnieniach, jakie w czasie swojej filmowej kariery zebrał DiCaprio, można być napisać niemal powieść. Aktywny na scenie kinowej od 1989 roku, ma na swoim koncie m.in. kilka nominacji do Złotych Globów (filmy: ”Co gryzie Gilberta Grape’a”, „Titanic”, „Złap mnie jeśli potrafisz”, „Krwawy diament”, „J.Edgar”, „Django”), Oscarów (filmy: ”Co gryzie Gilberta Grape’a”, „Aviator”, „Krwawy diament”, „Wilk z Wallstreet” chociaż ostatecznie Oscara otrzymał tylko za „Zjawę”), nagród BAFTA, Satelita, Critics; Choice, Teens Choice, Kryształowych Statuetek, MTV movie Awards czy Złotego Popcornu. Wśród odznaczeń warto wymienić Order Sztuki i Literatury Chevalier, przyznany mu we Francji. Co ciekawe, portfolio aktora zasila też Złota Malina w kategorii najgorszy aktor za film „Człowiek w żelaznej masce” oraz nominacja do drugiej Złotej Maliny za rolę w „Niebiańskiej Plaży”.

DiCaprio już od najmłodszych lat przejawiał talenty aktorskie i udzielał się na scenach różnorodnych spektakli, filmów i przedstawień, co sprawiło że w trzeciej klasie szkoły średniej zrezygnował z dalszej edukacji. Miał już wtedy tyle pracy przy produkcjach filmowych i reklamowych, że nie wystarczyło mu czasu na szkołę.

Zdecydowanym przełomem wśród epizodycznych i reklamowych ról, jakie otrzymywał na początku był dla niego film „Co gryzie Gilberta Grape’a”, w których nie tylko nominowany go do Oscara za rolę drugoplanową, ale i zauważono w świecie Hollywood na tyle mocno, że zaczął dostawać coraz poważniejsze angaże. Zagrał w dziesiątkach filmów, z których najbardziej pamiętne to:

  • Titanic z 1997 r, gdzie występował u boku Kate Winslet
  • Złap mnie jeśli potrafisz z 2002, u boku Toma Hanksa
  • Infiltracja z 2006, Wilk z Wallstreet z 2013, Aviator z 2004 – wszystkie w reżyserii Martina Scorsese, dla którego DiCaprio stał się jednym z ulubionych aktorów obsadzanych w jego produkcjach
  • Zjawa z 2019, rola, która po latach bezowocnych nominacji wreszcie dała mu Oscara
  • Czy „Pewnego razu… w Hollywood”, gdzie wystąpił z Bradem Pittem, w kultowym filmie reżyserowanym przez Quentina Tarantino

Poza planem, DiCaprio jest jednym z głównych założycieli ekologicznej fundacji Earth Alliance i aktywnie wspiera działania na rzecz środowiska.