Mariusz Bonaszewski jest jednym z popularnych aktorów pokolenia lat 60.tych. Na scenie teatralnej, filmowej i telewizyjnej jest obecny niezmiennie od 1984 roku i cieszy się dobrymi opiniami krytyków oraz liczną, bardzo ceniącą go publicznością.

Mariusz Bonaszewski – nagrody i filmografia

Wśród aktorów swojego pokolenia Bonaszewski jest również jednym z najczęściej nagradzanych. Na swoim koncie ma ponad dwadzieścia różnych odznaczeń za szereg ról, w które wcielał się na przestrzeni całej swojej dotychczasowej kariery. Od najnowszych są to m.in.:

  • Nagroda dla najlepszego aktora za rolę Piłsudskiego w spektaklu „Marszałek”. Przyznana w 2018 na Polish Television
  • Theatres Festival w Nowym Jorku oraz w tym samym roku za tę samą kreację Nagroda Aktorska Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.
  • Złoty Krzyż Zasługi przyznany w 2017
  • Nagroda dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego w „Boskiej Komedii”, 2015
  • Złoty Mikrofon przyznany mu w 2015 za stworzenie niezwykłych ról do Teatru Polskiego Radia
  • Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z 2013
  • Nagroda Feliksa Warszawskiego w 2012 za najlepszą, pierwszoplanową rolę męską w „Sprawie” i za tę samą kreację postaci również nagroda i. Andrzeja Zelwerowicza
  • Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji za rolę Otto Fallona w „Getsemanach” w 2012
  • Srebrny Krzyż Zasługi w 2005
  • I wiele innych

Mimo iż Bonaszewski ma na swoim koncie najwięcej ról teatralnych i to z Teatrem jest związany najmocniej, to jego bogate, aktorskie portfolio pełne jest również innych produkcji. Są wśród nich dziesiątki filmów fabularnych (m.in. „Powidoki”, „Autsajder”, „Matka Teresa od kotów” „Chaos” czy „Wrota Europy”, dokumentalnych („Roman Dmowski”, „Warszawska Niobe” czy „Klamra. W przedsionku śmierci”), seriali telewizyjnych (jak „Ojciec Mateusz”, „Chyłka. Rewizja”, „Stulecie winnych”, „Komisarz Alex” czy „Pierwsza miłość), realizacji dubbingu do różnych produkcji animowanych („Avengersi”, „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” czy „Iron Man 3”), a także liczne słuchowiska. Dodatkowo aktor, dzięki swojemu ciepłemu, pełnemu spokoju głosowi, zyskuje też propozycje czytania ebooków i takich realizacji również ma już na koncie kilka.

Patrząc przez pryzmat ilości ról, jakie w swoim życiu odegrał Bonaszewski, łatwo zauważyć, że jest to dorobek iście imponujący! Bywało, że w ciągu jednego roku kręcił nawet kilka różnych produkcji filmowych, a do tego cały czas występował na teatralnych deskach, świetnie odnajdując się w zupełnie odmiennych rolach.

Prywatnie jest żonaty i ma dwójkę dzieci.