Urodzony w 197 roku Mateusz Borek znany jest polskiej widowni przede wszystkim jako dziennikarz, publicysta ale i lubiany komentator sportowy. Jako osobowość telewizyjna, często pojawia się mediach i na łamach różnorodnych portali plotkarskich. Jest promotorem bokserskim, a fani MMA kojarzą go przede wszystkim z wywiadów, jakie po walkach prowadzi z różnymi zawodnikami. Borek prowadzi również aktywnie swój profil na Instagramie, gdzie aktualnie obserwuje go ponad 217 000 followersów, którzy czekają na jego relacje, rozmowy z uznanymi sportowcami i zakulisowe zdjęcia.

Mateusz Borek – życiorys i kariera medialna

Dziennikarz urodził się w Dębicy, a wykształcenie zdobywał m.in. w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Swój debiut w dziennikarskiej pracy zaliczył w Małopolskiej Telewizji Kablowej w Tarnowie, a od 2000 roku zaczął poważną pracę w kolejnych uznanych telewizjach. Najpierw był to Canal+ (stanowisko dziennikarza sportowego), później Polsat Sport i Eurosport. To również on komentował aż sześć sezonów piłkarskiej Ligii Mistrzów, rywalizację Bundesligi oraz praktycznie wszystkie najważniejsze mecze piłki nożnej w latach 2002, 2006 i 2018.

Jednocześnie z pracą komentatora sportowego udzielał się, a także prowadził osobiście różnego rodzaju programy publicystyczne związane bezpośrednio ze sportem. Można go było słuchać, czytać i oglądać m.in. na

  • SuperGol
  • Piłkarski Salon
  • Cafe Futbol,
  • Puncher
  • Studio Futbol
  • Czy 2 x 45

W czasie swojej kariery współpracował z wieloma pismami m.in. z Przeglądem Sportowym, Faktem, Super Expressem, ale i Dziennikiem. Swoją osobą wzbogacał też relacje z gal sportów walki (głównie boks oraz MMA), działał w redakcji Onet.pl, a także od 202 współtworzył na Youtubie popularny Kanał Sportowy. Zasilił również redakcję TVP Sport, w której od 202 roku komentuje mecze Ligi Narodów UEFA, spotkania polskiej reprezentacji w piłce nożnej, ale i europejskie puchary. Relacjonował również, razem z Kazimierzem Węgrzynem część meczy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020. Najczęściej komentuje też Bundesligę i jako specjalista z tej dziedziny, bierze udział w pomeczowych rozmowach w studio.

Przez kilka lat z rzędu nagradzany m.in. Piłkarskimi Oscarami Canal+ w dziedzinie komentator sportowy.

Niewielu wie, że dziennikarz ma na swoim koncie także rolę gangstera w filmie Olafa Lubaszenki z 2002 roku (E=mc2), rolę samego siebie w obyczajowym serialu „Hotel 52”, rolę dziennikarza sportowego w „Underdog”, a także, że wystąpił gościnnie w utworze muzycznym „Sędzia Kalosz” w albumie Eko grupy Monopol.

Prywatnie Mateusz Borek jest żonaty i ma syna, Jakuba.