Mateusz Janicki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych (i lubianych!), polskich aktorów urodzonych w latach 80.tych. Widzowie kojarzą go z dziesiątkami ról serialowych, ale w ostatnich latach zabłysnął szczególnie dzięki udziałowi w takich produkcjach, jak Wołyń, Lejdis i Planeta Singli.

Mateusz Janicki – edukacja i kariera filmowa

Janicki urodził się w Krakowie i mało osób wie, że pochodzi on z rodziny o mocnych korzeniach naukowych i technicznych. Jego dziadek, Jerzy Niewodniczański był uznanym fizykiem, pradziadek twórcą i patronem Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, a prapradziadek profesorem i członkiem PAN. Mimo korzeni niejako sugerujących kierunek ścisłego wykształcenia, sam Janicki wybrał jednak dla siebie szkołę artystyczną i karierę filmowo-teatralną.

Ukończył studia na krakowskiej PWST (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego), jest również absolwentem WSE im. Ks. Józefa Tischnera (kierunek stosunki międzynarodowe) oraz od wielu lat dyplomowanym instruktorem narciarstwa działających w klubie Yeti.

Debiut aktorski zaliczył w 2004 roku, spektaklem „Mistrz i Małgorzata” w reż. Krystiana Lupy, a następnie występował w licznych teatrach krakowskich: od Teatru Ludowego, Łaźni Nowej po Teatr Modrzejewskiej. Od roku 2011 regularnie bywa też na deskach Teatru Nowego w Łodzi.

Jego pierwszą rolą serialową była postać Pawła Krzyżanowskiego w doskonale kojarzonym serialu „Pierwsza miłość”, z czasem przejęta przez Mikołaja Krawczyka. Janicki zagrał w sumie w ponad 90 produkcjach, filmach tzw. małego ekranu, realizacjach kinowych oraz w spektaklach telewizyjnych. Wśród nich najlepiej kojarzone to:

  • Sprawa kobiet z roku 1994
  • Karol. Który został świętym z 2004
  • Pierwsza miłość z 2004
  • Mamuśki z 2007
  • Lejdis z 2008
  • Miłość na wybiegu oraz 39 i pół z 2009
  • Czas honoru z 2010
  • Sztos 2, Życie nad rozlewiskiem, Ojciec Mateusz i 80 milionów – wszystkie z roku 2011
  • Wałęsa. Człowiek z nadziei i Prawo Agaty z 2013
  • Powidoki, Planeta Singli i Strażacy z 2016

Od czerwca 2016 aktor współtworzy też krakowską grupę improwizatorów Impro Krk. Prywatnie jest mężem Olgi Szostek i ma dwóch synów.

Do jego najbardziej znanych ról teatralnych należą: „Trucizna Teatru” w reż. P. Siekluckiego, „Wampir” na podstawie powieści Władysława Reymonta w reż. Waldemara Raźniaka, „Wieczór trzech króli” W. Szekspira w reż. Jerzego Stuhra, dyplom w PWST, „Kochałam Bogdana W.” w reż. Pawła Kamzy, Teatr Łaźnia Nowa, „Sen nocy letniej” w reż. Jacka Jabrzyka, Teatr Łaźnia Nowa oraz „1410” w reż. Piotra Bikonta.