Michał Czernecki jest jednym z tych polskich aktorów, którzy od kilku lat niezmiennie grają w najpopularniejszych produkcjach kinowych i serialowych w Polsce. Utalentowany, doskonale wcielający się w każdą z odgrywanych postaci, medialny, chętnie występujący przed kamerą i mający świetny kontakt ze swoimi fanami – również poza planem. Prowadzi własną, oficjalną stronę aktorską i można go śledzić również w mediach społecznościowych.
Michał Czernecki – wykształcenie i kariera filmowa
Czernecki urodził się w 1978 roku w Sosnowcu, a jego rodzina nie miała żadnych korzeni artystycznych. Wychowywany przez ojca galwanizera i sprzedawcę oraz matkę, która była księgową, sam przyznaje, że nie miał lekkiego dzieciństwa. Ojciec był alkoholikiem i miał z nim słaby kontakt. Życie nie rozpieszczało aktora: w jednym z późniejszych wywiadów wyznał, że w wieku 12 lat był molestowany na obozie harcerskim i miał dwie próby samobójcze. Uczył się w technikum elektronicznym, które porzucił, wybierając Liceum Korczaka. Tam założył z kolegami zespół rockowy i zaczął występować w szkolnym kabarecie. Udało mu się uzyskać stypendium Miasta Sosnowca a później Ministra Kultury Narodowej. Policealnie kształcił się w Szkole Pracowników Służb Społecznych, przez rok studiował kulturoznawstwo, aż wreszcie wylądował w PWST im. Ludwika Solskiego i te studia aktorskie ukończył z powodzeniem.
Już w trakcie studiów w PWST zaczął pojawiać się na deskach teatralnych i otrzymywać pierwsze, ważne wyróżnienia.
W teatrze zaznaczył się mocno rolami w takich spektaklach, jak: „Maestro” w reż. Krzysztofa Globisza (druga nagroda na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi), „Polaroida”, „Hamlet”, „Odeon”, „Cudowny naszyjnik”, czy „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”. Ostatnia sztuka była prezentowana m.in. w Berlinie na festiwalu Polski Ekspress II w roku 2006 i dostała się do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Występował na deskach dziesiątek polskich teatrów, zbierając przychylne recenzje krytyków w praktycznie wszystkich swoich rolach. To właśnie krytyce doceniali jego sposób budowania postaci: jednocześnie z charyzmą, ale i swojskością, która sprawiała, że widzowie mogli się nimi identyfikować.
W kinie i telewizji doskonale znany z ról serialowych i filmowych: „Na dobre i na złe”, „M jak miłość” „Ratownicy”, „Ucho Prezesa” (gra Jacka Kurskiego!), „Londyńczycy”, „Lekarze”, „Pierwsza miłość”, „Wojenne dziewczyny”, „Warto kochać”, „Planeta singli”, „Śliwowica”, „Podatek od miłości”, „Znaki”, czy „Wojna polsko-ruska” a nawet „Karol. Człowiek, który został papieżem”.
Prywatnie interesuje się boksem, squashem, pływaniem i wspinaczką.