Olivier Janiak, a właściwie to Piotr Michał Janiak urodził się 17 marca 1974 roku w Krotoszynie. Znany jest nam głównie ze swojej pracy jako dziennikarz, prezenter telewizyjny, model, a także konferansjer. Imię „Olivier” zostało mu przypisane przez koleżankę z pracy. Kiedy pracował w jednym z popularnych pubów we Wrocławiu, nie był jedynym Piotrem, jego koleżanka – dla ułatwienia komunikacji – zaczęła nazwać go Olivierem, a jemu bardzo to imię przypadło do gustu. Jak kształtowało się życie Oliviera i jak rozpoczynał swoją karierę? Poznajmy go bliżej!  

Olivier Janiak na drodze rozwoju 

Piotr wychował się w Krotoszynie i tam też ukończył Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja. Następnie ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim, a dodatkowo pracowało jako model w Agencji „Moda Forte”, mieszczącej się w Łodzi. Po ukończeniu studiów zatrudnił się w biurze reklamy TVN, co pozwoliło u w późniejszym czasie zostać prezenterem tej stacji i ambitnie prowadzić pamiętny program „Big Star Party”. 

Już od 2001 roku mogliśmy oglądać go regularnie na antenie stacji TVN jako prowadzącego w programie „Co za tydzień”. ponadto Olivier Janiak był widoczny w takich programach jak „Co za noc” i „Dzień dobry TVN” jako osoba współprowadząca. Również w tym samym roku – oraz w 2003 – prezenter podjął się prowadzenia wakacyjnego cyklu programów „Miss Polonia”.

Janiak ma także na swoim koncie wiele występów na żywo. Jego charyzma i zaangażowanie w pracę pozwoliło mu wystąpić w takich realizacjach jak: 

  • niektóre odcinki programu Kierunek Sopot
  • koncert na żywo w 2005 roku w Sopot Festival w Operze Leśnej; 
  • Projekt plaża – jako współprowadzący i pomysłodawca. 

Oprócz tego Janiak aktywnie realizował felietony na premierach filmowych: 

  • „Matrix” 2 części, ich premiera miała miejsce w Los Angeles; 
  • „Troja”, którą po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć w Nowym Jorku; 
  • „Constantine” w Paryżu; 
  • „Superman: Powrót”, na premierze którego Janiak widoczny był w Londynie;  

Ponadto Olivier był obecny podczas wręczania muzycznych nagród NTV w Rzymie i Lizbonie. W 2005 roku zasłynął ze zwycięstwa w pierwszej edycji programu „Taniec z gwiazdami”, emitowanego na kanale TVN wraz ze swoją partnerką – Kamilą Kajak. 2006 rok pozwolił mu wystąpić w specjalnej edycji wyżej wspomnianego programu, który nosił nazwę „Finał Finałów Tańca z Gwiazdami”, w którym miał okazję spotkać się na parkiecie z pozostałymi finalistami trzech pierwszych edycji programu. Ponadto od tego samego roku Olivier Janiak słynie jako producent kalendarza charytatywnego pt. „Dżentelmeni”, którego głównym zadaniem jest zebranie funduszy na zakup butów dzieciom, pochodzącym z ubogich rodzin. 

Od 2008 do 2013 roku Janiak pracował jako redaktor naczelny kwartalnika „Malemen”, dedykowanego mężczyznom. W późniejszym czasie zajął się redakcją czasopisma „Elle Man”. W 2021 roku zdolny prezenter zajął się prowadzeniem popularnego reality show „Power Couple”.