Piotr Michał Janiak urodził się 17 marca 1974 roku w Krotoszynie. Obecnie znamy go jako wybitnego dziennikarza, świetnego prezentera telewizyjnego, doskonałego modela, oraz charyzmatycznego konferansjera. Olivier Janiak zawdzięcza swoje nowe imię koleżance z pracy, którą miał przyjemność poznać w popularnym pubie, mieszczącym się w centrum Wrocławia. Historia zmiany imienia zaczęła się od tego, że nie był on jedynym Piotrem, pełniącym swoje obowiązki, znajoma z pracy nadała mu nowy przydomek, który nie tylko ułatwił im rozmowę, ale też przypadł Piotrowi do gustu. Jak kształtowała się jego kariera zawodowa i co dzisiaj wiemy o Piotrze Janiaku? 

Olivier Janiak – początki kariery 

Olivier Janiak został absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w swoim rodzinnym Krotoszynie, a następnie ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Już jako żak rozpoczął swoją karierę modela w Agencji „Moda Forte”, która mieściła się w Łodzi. Po okresie studiów podjął pracę w biurze reklamy stacji telewizyjnej – TVN, dzięki motywacji i stałemu rozwojowi w niedługim czasie został prezenterem programu ” Big Star Party”.

W 2001 roku Olivier Janiak regularnie występował w programie „Co za tydzień”, emitowanym na kanale TVN. W kolejnych miesiącach mogliśmy zobaczyć jego charyzmę także w takich programach jak „Co za noc” i „Dzień dobry TVN” – w roli osoby współprowadzącej, oraz w cyklu wakacyjnych programów „Miss Polonia”, które ambitnie prowadził zarówno w 2001, jak i w 2003 roku. Piotr Michał Janiak nie boi się także występów na żywo, czemu dał świadectwo między innymi w „Kierunku Sopot”; Sopot Festival” i w „Projekcie Plaża”. 

Również najlepsze premiery filmowe nie mogły obejść się bez obecności tej nietuzinkowej postaci. Olivier Janiak był obecny w Los Angeles, gdzie prezentowano obie części popularnego „Martixa”, w Nowym Jorku podczas wystawienia dla publiczności „Troi”, w Paryżu na „Constantine”, a także w Londynie na ekranizacji „Superman: Powrót”.  

Olivier Janiak uczestniczył także we wręczaniu nagród muzycznych NTV w Rzymie i Lizbonie, a w 2005 roku, wraz ze swoją partnerką – Kamilą Kajak – ukazał nam swój talent taneczny zwyciężając pierwszą edycję popularnego programu „Taniec z Gwiazdami”, z którą wystąpił również w 2006 roku w programie „Finał finałów tańca z Gwiazdami”. 

Ten nietuzinkowy dziennikarz znany jest także jako producent kalendarza charytatywnego o wdzięcznej nazwie „Dżentelmeni”. Środki pozyskane ze sprzedaży przeznaczane są na zakup obuwia dzieciom pochodzącym z biednych rodzin.