Radosław Pazura to doskonały aktor filmowy, telewizyjny, teatralny, a także dubbingowy. Urodził się 7 maja 1969 roku w Tomaszowie Mazowieckim, lata swojej młodości spędził w Niewiadowie, tam też uczęszczał do szkoły podstawowej i interesował się piłką nożną. Początkowo grał w klubie sportowym KS Stal Niewiadów, a następnie przeniósł się do trzecioligowego zespołu Lechia Tomaszów Mazowiecki. W kolejnych latach kontynuował naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w swoim rodzinnym mieście. Jak to się stało, że przyszły piłkarz ostatecznie wybrał drogę aktorską? Zobaczmy! 

Radosław Pazura w aktorstwie i nie tylko 

Pierwsze zainteresowania dotyczące aktorstwa ujawniły się u Radosława w drugiej klasie liceum. Jego choroba sprawiła, że nie mógł on aktywnie uczestniczyć w treningach piłkarskich i postanowił spróbować swoich sił na deskach amatorskiego teatru, znajdującego się tuż przy jego liceum. Swoje pierwsze role teatralne odgrywał w takich dramatach jak „Uciekła mi przepióreczka”, a także „Generał Sułkowski”. Oprócz tego Pazura brał aktywny udział w wielu konkursach recytatorskich, w których odnosił sukcesy rejonowe i wojewódzkie. 

Jako absolwent liceum postanowił spróbować swoich sił w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, jednak z przyczyn politycznych musiał opuścić kraj. Następnie trafił do obozu dla uchodźców, mieszczącego się w Austrii. Kiedy jego dalsza emigracja okazała się niemożliwa podjął prace budowlane i kontynuował naukę j. niemieckiego. 

W Austrii spędził rok, po powrocie do kraju ponownie zdecydował się zdawać do szkoły aktorskiej – Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, do której został przyjęty. Już na pierwszym roku studiów zagrał rolę na dużym ekranie w filmie „1968. Szczęśliwego Nowego Roku” w reż. Jacka Bromskiego. Ta premiera pozwoliła mu otrzymać główną rolę w filmie Juliusza Machulskiego pt. „Szwadron”. Szczęśliwy zbieg wydarzeń i okres zdjęciowy sprawiły, że aktor przeszedł na indywidualny tok nauczania, dzięki czemu ukończył studia w zaledwie 3 lata. W trakcie studiów Radosław Pazura otrzymał jeszcze kilka ról, między innymi w „Pożegnaniu z Marią”, „Oczach niebieskich”, „Nowych przygodach Arsena Lupina”. 

Pomiędzy 3 września a 19 listopada 2016 roku aktor brał udział w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, to właśnie tam wygrał czek o wartości 10 000 zł, który zdecydował się przekazać Fundacji Kapucyńskiej. 

Obecnie Radosław Pazura aktywnie angażuje się w akcje Honorowego Dawcy Krwi o nazwie „Krewniacy” poprzez rekomendowanie honorowego oddawania krwi i pomocy. Ponadto aktor ustanowił Fundację Kapucyńską im. bł. Aniceta Koplińskiego, a także wsparł wiele wydarzeń Instytutu im. ks. Piotra Skargi. W 2016 roku wystąpił jako ambasador Światowych Dni Młodzieży, zorganizowanych w Krakowie.