Tomasz Dedek to doskonały polski aktor filmowy, teatralny, telewizyjny, a także dubbingowy. Większość z nas kojarzy go jako Jędrulę Kossonia – męża Alutki, z serialu „Rodzina zastępcza”. Niezwykle charyzmatyczny mężczyzna, który nie boi się żadnej roli urodził się 20 września 1957 roku, w latach 1977 – 1979 był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Również w 1979 roku zagrał w filmie „Godzina W”, a w 1981 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i został aktorem Teatru Ateneum w stolicy. Co jeszcze wiemy o jego życiu? W jakich filmach możemy go szukać? Sprawdźmy! 

Tomasz Dedek na szklanym ekranie 

Tomasz Dedek niejednokrotnie udowodnił, że nie boi się żaden roli. Już na początku swojej kariery aktorskiej zagrał nietuzinkowe role w takich ekranizacjach jak: 

  • Wielki wybieg; 
  • Przesłuchanie; 
  • Popielec; 
  • Thais; 
  • Na straży swej stać będę; 
  • Miłość z listy przebojów; 
  • Rośliny trujące; 
  • Labirynt; 
  • Zmiennicy;
  • Dorastanie. 

 W latach 90 XX wieku zagrał wiele ról serialowych, które do dziś wielu z nas wspomina z sentymentem. W serialu „Żegnaj, Rockefeller”, który opowiada o nieuczciwym biznesmenie, pragnącym stworzyć składowisko odpadów przemysłowych, transportowanych z Zachodnich granic, zagrał sprzedawcę. W 1993 roku wystąpił jako ojciec Aslaka w „Plecaku pełnym przygód”. W polskim serialu „Złotopolscy” znajdziemy go także w roli policjanta i współpracownika Marcela. 

Od 2000 do 2009 roku aktor grał w „Rodzinie zastępczej” Jako Jędrula Kossoń, sąsiad sławnych Kwiatkowskich. To właśnie ta rola zapewniła mu największą sławę i rozgłos. Polski serial emitowany był przez wiele lat na kanale Polsatu i zyskał znaczne grono fanów.

Tomasz w dubbingu 

Charyzma i wdzięk aktora ujawniły się także w wielu rolach dubbingowych. Już w 1989 roku dostał rolę pandy w popularnej bajce dla najmłodszych pod tytułem „Chip i Dale: Brygada RR”. Następnie wystąpił w „Polowaniu na mysz”, oraz w sławnej ekranizacji „Rodzina Robinsonów”. Swój głos użyczył także postaci Filipa – Krwawego Barona i Ojcu Aldony w dwóch częściach Wiedźmina. 

W 2016 roku wystąpił jako Felix Grant w filmie familijnym „Jak zostać kotem”, oraz jako Czerwony kapitan w ekranizacji o tym samym tytule. Dzięki swojemu talentowi mógł bez obaw przyjąć rolę Garricka Versio w filmie „Star Wars Battlefront II”, oraz Tobiasa Becketta w ekranizacji „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”. Mówiąc o jego niezwykłych umiejętnościach nie możemy zapomnieć o roli w bajkach pt „Krzysiu, gdzie jesteś?” i „Praziomek”.