Tomasz Mycan jest znany głównie z serialu Barwy Szczęścia. Przez 6 lat wcielał się tam w Macieja Kołodziejskiego. Trzeba wspomnieć, że jego wątek był dość specyficzny jak na tamte czasy. Maciej, który odgrywany był przez Tomasza był homoseksualny. Jako postać serialowa był w związku z Władysławem. Nie sam fakt grania osoby homoseksualnej był specyficzny, ponieważ prywatnie aktor również jest gejem, co wyznał w wywiadzie już po odejściu z planu Barw Szczęścia. Specyficzne było to, że jak na tamte czasy serial był jedynym, który zawierał w scenariuszu tak długi, bo aż 6-letni wątek pary gejów. Nie był to bowiem tak powszechny temat jak w obecnych czasach i z pewnością budził jeszcze wiele kontrowersji.

Kariera sceniczna Tomasza.

Tomasz Mycan od wieku dziecięcego wiedział, że w jakiś sposób ciągnie go do aktorstwa. W 1995 roku zadebiutował na profesjonalnej scenie Centrum Sztuki- Teatrze Dramatycznym w Legnicy. Zaliczył też parę ról jako statysta. Wtedy wiedział już na pewno, że chce związać przyszłość z aktorstwem na poważnie. Wybrał studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i ukończył je w 2002 roku. Po studiach związany był z toruńskim Teatrem imienia Horzycy. Przyniosło mu to między innymi rolę Leartesa w Hamlecie a nawet zagrał Gombrowicza w Minach Polskich. W 2018 roku zagrał nawet zaszczytną, tytułową rolę w Hamlecie, a więc samego głównego bohatera co dla młodego aktora jest dużym wyróżnieniem. Za swoją karierę sceniczną Tomasz Mycan został kilkukrotnie wynagradzany. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Urzędu Marszałkowskiego za zasługi w rozwoju scen teatralnych w regionie. Rok później dostał z kolei nagrodę Werdyktu Młodych w kategorii JAJCO, czyli za pierwszoplanową rolę męską. Wszystko za sprawą wcielenia się w Abelarda w In extremis.

Kariera telewizyjna.

Gdy w 2002 roku na ekrany wyszedł film Sfora: Bez litości Tomasz Mycan zadebiutował na ekranie. Z desek teatru przeniósł się do kin. Zainteresowali się nim wtedy producenci seriali. W latach 2006-2007 występował jako Mateusz Kaczkowski w serialu Pierwsza Miłość emitowanym na antenie Polsatu. Był instruktorem judo. Zdecydowanie dłuższy epizod zaliczył we wspomnianych już Barwach Szczęścia. Zagrał Macieja Kołodziejskiego, partnera Władka Cieślaka, w którego postać wcielał się z kolei Przemysław Stippa. Co ciekawe, przez cały czas pracy na planie aktor nie obnosił się publicznie ze swoją orientacją. Tomasz raczej stroni od wielkich wydarzeń, czerwonych dywanów i prywatnych wywiadów, tym bardziej zaskoczeniem było, kiedy zdobył się na coming-out przed całym światem.