Ból kolana to jedna z najczęstszych przypadłości osób regularnie ćwiczących fizycznie. Okazuje się, że tak zwane kolano biegacza może mieć różne źródła, przez co też odmienne są zalecenia, jak się z nim uporać. Dowiedz się, czym jest kolano biegacza i jak rozwiązać problem.
Kolano biegacza – przyczyny bólu
Jako kolano biegacza określa się dolegliwości bólowe w obrębie kolana i w jego okolicy, które są konsekwencją aktywności fizycznej. Ze względu na lokalizację bólu i czas jego występowania rozróżnia się dwie odmiany schorzenia:
- PFPS (Patellofemoral pain syndrome) – jest to zespół bólu rzepkowo-udowego. Dolegliwości są odczuwane nad rzepką lub w innym rejonie przedniej części stawu kolanowego. Najsilniej odczuwane są podczas ruchu po nierównym terenie, wychodzeniu po schodach, a także przy zginaniu i prostowaniu kolana.
- ITBS (Ilio-tibialis band syndrome) – jest to zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Pojawia się w bocznej części kolana, często promieniując aż do kości udowej. Poza dolegliwościami bólowymi w czasie ruchu, dochodzi też do osłabienia mięśni i ich przykurczu, który może wystąpić nawet w okolicy stawu biodrowego.
Bezpośrednie i pośrednie przyczyny bólu kolana
Za pośrednią przyczynę bólu kolana uważa się aktywność fizyczną, w wyniku której dochodzi do przeciążenia stawu. Niemniej u zdrowego człowieka, wykonującego ćwiczenia w sposób poprawny, nie powinno dojść do rozwoju kolana biegacza, co oznacza, że bezpośrednia przyczyna problemu leży gdzie indziej. Powodem, dla którego pojawi się ból, może być niepoprawne wykonywanie ćwiczeń. Często kolano biegacza jest konsekwencją wcześniej przebytego urazu lub operacji. Inne przyczyny bezpośrednie to:
- brak rozgrzania i/lub rozciągnięcia mięśni przed ćwiczeniami,
- płaskostopie,
- chondromalacja rzepki (zanik chrząstki),
- nieprawidłowe napięcie mięśni.
Zidentyfikowanie przyczyn bezpośrednich jest istotne w celu doboru odpowiednich środków zaradczych.
Jak przeciwdziałać bólowi kolana?
W przypadku chondromalacji chrząstki czy też urazu konieczne może być leczenie operacyjne lub artroskopowe. Zwykle wystarczy jednak odpowiednia fizjoterapia i przestrzeganie zaleceń. Aby uporać się z problemem, należy rozciągać i rozgrzewać mięśnie przed ćwiczeniami, a także zadbać o właściwą postawę ciała. Wspomniano już wcześniej, że kluczowa jest też właściwa postawa ciała i odpowiednie napięcie mięśni.
Zapraszamy do naszego gabinetu w celu poznania sposobów na utrzymanie właściwej postawy ciała oraz ćwiczeń na wzmocnienie mięśni. Ponadto zaleceniem dla osób zmagających się z bólem kolana jest rozciąganie mięśni ud i pośladków, a w przypadku kolana biegacza typu ITBS – rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego. Wykorzystuje się do tego prosty roller. Ważny jest wybór rollera o odpowiedniej twardości i poprawne wykonywanie ćwiczeń, dlatego zachęcamy do konsultacji ze specjalistą.
W leczeniu kolana biegacza przydają się pewne techniki i zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak:
- kinezjotaping,
- fala uderzeniowa,
- laseroterapia
Powyższe metody mają na celu zniwelowanie dolegliwości bólowych oraz korektę sposobu pracy mięśni, aby uniknąć nawrotów problemu.
Kolano biegacza to problem dokuczliwy, który utrudnia lub uniemożliwia aktywność fizyczną. Ponadto może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Dlatego też w przypadku występowania regularnych dolegliwości bólowych w wyniku aktywności ruchowej obciążającej stawy kolanowe, zachęcamy do jak najszybszego kontaktu z ortopedą lub fizjoterapeutą.