Zima to szczególnie trudny okres dla wnętrza samochodu. Oddziałują na nie niskie temperatury, ale też wilgoć. Wielokrotne wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, nawet przy zachowaniu największej troski, powoduje nanoszenie śniegu i soli na wykładzinę. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie kosmetyki samochodowe.

Kosmetyki do tapicerki to nie tylko ładny połysk

W kategorii kosmetyki samochodowe od lat królują środki do czyszczenia i pielęgnacji deski rozdzielczej. Są to zarówno preparaty w aerozolu, rozpylane lub pod postacią chusteczek do kokpitu. Niezależnie jednak od tego, czy mają formułę mleczka, czy też mgiełki, służą nie tylko nadaniu plastikom połysku. Wnikają one bowiem w strukturę materiału i poprawiają jego elastyczność, nawilżają, a tym samym chronią przed powierzchniowymi mikropęknięciami od zimna albo zarysowaniem. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku powierzchni pokrytych winylem, który ma małą tolerancję na mróz.

Antypara sposobem na zaparowane szyby

Zimą wielkim problemem jest utrzymująca się w pojeździe wilgoć. Woda łatwo dostaje się do środka na obuwiu, a później odparowuje wraz z nagrzewaniem się kabiny. W efekcie powstaje problem związany z zaparowanymi szybami, z którym sama wentylacja nie zawsze sobie radzi. Rozwiązaniem okazują się środki do czyszczenia szyb. Dzięki hydrofobowej formule uniemożliwiają parze wodnej osadzanie się i skraplanie na szybach wewnątrz pojazdu. Środki te dodatkowo pozwalają utrzymać szyby w czystości.

Silikon do uszczelek pomoże uniknąć frustracji w czasie mrozu

Frozen car door. Automobile car door or lock is frozen shut. Man driver trying to open frozen car door or lock.

Po odwilży nie ma nic gorszego od nagłego ataku mrozu. Skutkiem tego jest przymarzanie drzwi do uszczelek zamontowanych w nadwoziu samochodu. Często siła tego wiązania jest tak wielka, że szarpanie za klamkę może skończyć się jej wyrwaniem. Można temu zapobiec smarując uszczelki odpowiednimi preparatami. Dostępne są dedykowane woski zarówno w sztyfcie, jak i w aerozolu. Ich regularne stosowanie zapewni bezproblemowe działanie drzwi nawet w największe mrozy.

Odmrażacz do szyb pomaga oszczędzić czas

Partially blurred heart drawn with a finger on the frozen window of an orange car in winter, selective focus. Copy space

Skrobanie szyb samochodowych co rano to niemiły obowiązek. Nie warto go zaniedbywać, nawet w największym pośpiechu, bowiem za źle odśnieżone szyby, przez które niewiele widać ze środka, można otrzymać mandat. I to nie byle jaki, bowiem w razie kontroli policjant może ukarać kierowcę na kwotę do 3000 zł! Lepiej więc oszczędzić sobie problemów i zainwestować w odmrażacz do szyb. Środek ten, wyposażony w specjalny dozownik albo w formie aerozolu, w kilka sekund rozpuści twardą pokrywę lodu na szybach. Specyfiki te są bezpieczne dla szkła i tworzyw sztucznych.

Przestrzegamy przy tym przed stosowaniem ciepłej wody do polewania zamarzniętych szyb – eksperyment taki może zakończyć się pęknięciem szkła, odpryśnięciem lakieru, a ostatecznie też niemiłym poparzeniem. Więcej informacji na temat zimowej pielęgnacji auta dostarczy strona moje-auto.pl.