Jeżeli jesteś fanem mocnego, sadystycznego kina, pełnego niecodziennych scen to możesz podjąć się oglądania filmu pt. „Ludzka Stonoga”. Ten holenderski horror z 2009 roku powstał za sprawą reżysera – Toma Sixa. Ponoć pomysł na taką ekranizację powstał za sprawą żartu kolegów reżysera, którzy stwierdzili, że pedofile powinni być karani za pomocą przyszycia ust do odbytu kierowcy ciężarówki. Tom Six informował, że podczas tworzenia filmu inspirował się eksperymentami, przeprowadzanymi przez Josefa Mengele w Auschwitz. O czym opowiada ten kontrowersyjny film. 

Ludzka Stonoga – fabuła 

Akcja filmu rozpoczyna się w Niemczech, gdzie poznajemy Lindsay i Jenny – dwie amerykańskie turystyki. Podczas podróży kobiet auto ulega awarii, kiedy te wyruszają na poszukiwanie pomocy, zostają porwane przez sadystycznego chirurga – doktora Heitera. Mężczyzna odurza Lindsay i Jenny narkotykami, a następnie przewozi je do samodzielnie stworzonej sali medycznej. Kobiety po obudzeniu widzą jak dr Heiter zabija uprzednio porwanego kierowcę ciężarówki, bo – jak sam stwierdził – mężczyzna nie pasuje do jego wizji. 

Gdy Lindsay i Jenny budzą się po raz drugi doktor Heiter dołącza do nich japońskiego turystę – Katsuro i wyjawia im swój plan. Doktor tłumaczy, że cieszy się ogromną sławą ze względu na swoja umiejętność rozdzielania bliźniąt syjamskich, jednak jego największym marzeniem jest połączenie trzech układów pokarmowych w jeden i stworzenie zupełnie nowej istoty. 

Na skutek zdarzeń Lindsay postanawia uciec, jednak doktor Heiter powstrzymuje ją i umieszcza w środku. Na początku „stonogi” znajduje się Katsuro, a na końcu Jenny. Chirurg cieszy się swoim osiągnięciem i traktuje połączoną trójkę ludzi jak zwierzę, które zmusza do jedzenie swoich wzajemnych odchodów. Nocą słyszy krzyki swoich ofiar i postanawia przeprowadzić badanie, na skutek którego dowiaduje się, że Jenny dostała sepsy, która spowoduje jej rychłą śmierć. 

W tym samym czasie do domu doktora przychodzi dwójka detektywów, zajmująca się sprawą zaginionych osób. Heiter próbuje ich porwać i wykorzystać jako „część zamienną” za Jenny, jednak nie udaje mu się to, funkcjonariusze wychodzą i planują powrót wraz z nakazem przeszukania. W dalszej części filmu widzimy, jak „ludzka stonoga” podejmuje próbę ucieczki, jednak kończy się ona fiaskiem. Podczas spotkania z doktorem Heiterem, Karuto – pierwszy element stonogi – stwierdza, że to słuszna kara za jego występki i popełnia samobójstwo. 

Następnie do domu wracają detektywi w celu przeszukania. Doktor Heiter zabija jednego funkcjonariusza, a usiłując zabić drugiego sam zostaje zabity. Jenny pozostaje uwięziona w domu pomiędzy dwoma martwymi ofiarami.

Film jest znany ze swojej graficznej i niepokojącej treści, ponieważ pokazuje zabiegi chirurgiczne i groteskowe konsekwencje „ludzkiej stonogi”. Film porusza również tematy władzy, kontroli i konsekwencji odgrywania roli Boga. Dr Heiter jest przedstawiany jako szalony naukowiec, który jest gotów dołożyć wszelkich starań, aby osiągnąć swój cel, nawet jeśli oznacza to wyrządzenie krzywdy innym.

Pomimo kontrowersyjnej zawartości, Ludzka Stonoga stała się kultowym klasykiem i doczekała się dwóch kontynuacji. Sukces filmu przypisuje się jego szokującej wartości i zdolności do przesuwania granic tego, co jest uważane za dopuszczalne w horrorach. Jednak był również krytykowany za brak przesłania moralnego oraz gloryfikację przemocy i tortur.

Podsumowując, Ludzka Stonoga to film, który nie jest dla osób o słabym sercu. To niepokojący i obrazowy horror, który porusza tematy władzy, kontroli i konsekwencji zabawy w Boga. Sukces filmu przypisywano jego szokującej wartości, ale krytykowano go również za brak przesłania moralnego oraz gloryfikację przemocy i tortur. Jeśli jesteś fanem horrorów i niełatwo cię urazić, to Ludzka stonoga może być warta obejrzenia. Jeśli jednak łatwo się obrażasz lub szukasz filmu z przesłaniem moralnym, to nie jest to film dla ciebie.