Maciej Kawulski to postać, bez której walki MMA z całą pewnością nie byłyby tak popularne. Urodził się 26 kwietnia 1980 roku, a już w wieku 19 lat założył swoją pierwszą firmę. Obecnie jest przedsiębiorcą, a także reżyserem filmowym. Aktywnie współpracuje z Martinem Lewandowskim, jako współzałożyciel polskiej federacji KSW, czyli Konfrontacji Sztuki Waki. Jak wyglądała jego kariera sportowa i jakim sposobem dostał się na szczyt? Przeczytajmy!

Maciej Kawulski – historia KSW od podszewki 

Zanim ten sławny przedsiębiorca zdecydował się założyć, w wieku zaledwie 19 lat, agencję, trudniącą się organizacją wydarzeń i produkcją programów telewizyjnych, prowadził niewielki klub fitness. Trenował wrestling, oraz karate, a w MMA stoczył walkę z Łukaszem Lesiem, którą wygrał w pierwszej rudzie dzięki duszeniu trójkątnemu nogami. W 2002 roku zwyciężył w pierwszych Mistrzostwach Polski w brazyliskim jiu – jitsu. 

Historia KSW zaczyna się tak naprawdę w 2004 roku, kiedy poznał Martina Lewandowskiego. To właśnie ci dwaj panowie zdecydowali się na stworzenie Konfrontacji Sztuk Walki i od tamtej pory regularnie ze sobą współpracują. Pierwsze cztery gale zostały zorganizowane w restauracji „Champions” – gdzie był zatrudniony Martin Lewandowski – i już wtedy przyciągały pewne grono osób. Praca współzałożyciela w hotelu Marriott pozwoliła na stały dostęp do zaplecza technicznego, zdobycia budżetu promocyjnego, a także zapewnienia noclegów dla biorących udział w walkach zawodników.

To właśnie tamte wydarzenia pozwoliły na stworzenie czegoś wielkiego i niepowtarzalnego. Po początkowym sukcesie Maciej i Martin zdecydowali się na stałą organizację gal mieszanych sztuk walki. 27 maja 2017 roku KSW 39 organizowane było na Stadionie Narodowym w Warszawie, na którym zgromadziła się rekordowa, jak dotąd, liczba widzów – ponad 56 tysięcy.

Podczas rozmowy w 2019 roku Maciej Kawulski przyznał, że interesuje się organizacją walk na gołe pięści i chętnie podjąłby się stworzenia takiego wydarzenia. Jego słowa nie były rzucone na wiatr, bowiem już 10 września 2020 roku wielu fanów mogło obejrzeć na kanale Youtube film, w którym Kawulski chwali się założeniem organizacji „Genesis”, skupiającej się na walce na gołe pięści. Pierwsza tego rodzaju gala odbyła się 23 października 2020 roku w Łodzi i – tak samo, jak w przypadku tradycyjnego KSW – zdobyła ogromną grupę fanów. 

Maciej Kawulski i Martin Lewandowski śmiało dążą do celu i z całą pewnością nie zamierzają ustąpić w prowadzeniu KSW. Popularność gali rośnie z roku na rok i zapewne nie grozi jej przejście do historii.