Metaxa to doskonały alkohol, którego nie może zabraknąć w żadnym barku. Ten grecki trunek został stworzony w 1888 roku przez kupca – Spirosa Metaxasa. Ilość gwiazdek, przynależących do każdej butelki Metaxy odpowiada ilości lat, w których napój leżakował w dębowych beczkach w temperaturze oscylującej w granicach 6 stopni Celsjusza. To właśnie od nich zależy smak i intensywność danej butelki. Metaxa 5 posiada ziołowo- anyżowy smak, który dodatkowo jest wzbogacony płatkami róż. Wielu ludzi nazywa ten napój brandy, połączonej z odrobiną wina. Jak pić Metaxę i z czym ją łączyć, aby uwydatnić wszystkie jej walory? Przekonajmy się!

Metaxa 5 w drinkach i samodzielnie 

Wiele osób uważa, że jedynym i właściwym sposobem spożywania Metaxy jest picie jej samodzielnie. Schłodzonej lub w temperaturze pokojowej, podanej w kieliszkach lub niskich szklankach. Jeśli jednak nie przepadasz za smakiem czystego alkoholu, albo pragniesz skosztować innych wariacji, które na pewno zapadną Ci w pamięć to wykonaj poniższe drinki i ciesz się doskonałym połączeniem. 

Jednym z ciekawszych drinków, w których Metaxa 5 gra pierwsze skrzypce, jest Orange Summit. To doskonałe połączenie 10 ml soku z limonki, 15 ml soku z pomarańczy,  10 ml syropu cukrowego i 15 g czekolady, które rewelacyjnie dopełnia smak alkoholu. Wszystkie płyny należy zmieszać ze sobą, a następnie przelać do niskiej szklanki. Gorzką czekoladę można zetrzeć na tarce i posypać nią drinka lub pozostawić w kawałku, jako dodatek do trunku. 

Dzięki posiadaniu Metaxy możemy stworzyć także Greckie Mojito. Wystarczy, że zmieszamy ze sobą 30 ml trunku, kilka kropli soku z cytryny i limonki, 5 g cukru trzcinowego i dodamy kilka listków mięty. Całość dopełni kilka kostek lodu, które dodadzą całemu napojowi orzeźwienia. Ten drink znajdzie szczególne uznanie w letnie, gorące dni, dzięki swoim orzeźwiającym walorom. 

Ciekawymi walorami smakowymi, a także intensywną barwą wyróżnia się Metaxa Sunset. Do wysokiej szklanki, wypełnionej kostkami lodu wlewamy 40 ml metaxy, 50 ml soku pomarańczowego, a także kilka kropli Grenadyny. W ten sposób uzyskujemy doskonały napój na ciepłe wieczory, który zachwyca nie tylko swoją kolorystyką i smakiem, ale też świetnym zapachem. 

Dzięki powyższym przepisom przygotujesz rewelacyjne drinki, które z całą pewnością zostaną docenione przez Twoich znajomych. Podczas szykowania własnych kompozycji zwróć uwagę na przygotowywanie szkła. Umieszczając w szklance lód przed rozpoczęciem nalewania trunku idealnie schłodzisz cały napój i uzyskasz świetny efekt wizualny. Powodzenia!