Rozdawanie prezentów po wigilijnej kolacji to bez wątpienia jedna z ulubionych, świątecznych tradycji. Na moment ten z niecierpliwością czekają dzieci i dorośli trochę też. Chociaż z wiekiem spadają oczekiwania wobec świątecznych podarków, to musicie przyznać, że miło jest znaleźć pod choinką rzecz, którą bardzo chcielibyśmy mieć, ale z różnych powodów odkładamy jej zakup na później. Dla pasjonata muzyki takim prezentem mógłby być np. instrument. Jaki „zamówić” u Świętego Mikołaja, Gwiazdora, Dzieciątka czy Aniołka?

Gitara jako muzyczny prezent na święta

Nowa gitara pod choinką zapewne nie ucieszy każdego, ale jeśli znajdzie ją gitarzysta lub ukulelista, przyspieszenie tętna jest gwarantowane. Nawet gdy wiecie, że w kolekcji tej osoby znajduje się już niejedna gitara i nowy instrument raczej nie zrewolucjonizuje jej muzycznej kariery, to i tak taki prezent będzie trafiony. Bo czy ta świąteczna tradycja nie istnieje po to, by spełniać zachcianki, a nie bieżące potrzeby? Trzeba pamiętać o jednym – wybór gitary nie może być przypadkowy. Jeśli instrumenty strunowe szarpane to totalnie nie nasza bajka, będziemy potrzebować profesjonalnej pomocy w wyborze właściwego modelu. Warto udać się do dobrego sklepu muzycznego (może być internetowy) i poprosić o poradę obsługę. Bez względu na to, czy osoba obdarowana to wprawiony gitarzysta, czy zupełny świeżak marzący o pierwszym instrumencie, musimy przygotować się na niemały (chyba dla większości z nas) wydatek. Za dobrej jakości gitarę klasyczną w rozmiarze 3/4 trzeba zapłacić co najmniej 350-400 zł. Im bardziej doświadczony gitarzysta, tym oczywiście wyższe będą jego oczekiwania wobec instrumentu, więc nie zadowoli go budżetowy model dla początkujących. W takim przypadku rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup vouchera na określoną kwotę do wykorzystania w internetowym sklepie muzycznym. Obdarowany samodzielnie wybierze instrument, o którym marzy, dopłacając jedynie różnicę.

Keyboard jako muzyczny prezent na święta

Szukając muzycznego prezentu na święta dla osoby, która nie grała jeszcze na żadnym instrumencie, niedrogi i stosunkowo łatwy w opanowaniu keyboard wydaje się fantastycznym pomysłem. To jeden z najczęściej kupowanych instrumentów na start dla dzieci. Jeśli mamy umuzykalnione dziecko, wnuka, siostrzeńca, bratanka, chrześniaka itp. (płeć dowolna), podarowanie keyboardu umożliwi rozwój wrodzonego talentu i zmotywuje opiekuna do zapisania swojej umuzykalnionej pociechy na lekcje gry pod okiem profesjonalisty. Pierwszą, prostą piosenkę często można zagrać już po jednej lekcji. Dodatkowo naukę wspiera specjalne oprogramowanie edukacyjne. Wysokiej jakości model znanej marki kupimy już za około 300-400 zł. Kompaktowy instrument bez problemu zmieści się w mieszkaniu, a podłączenie słuchawek zapewnia trening w całkowitej ciszy, co ma niebagatelne znaczenie, gdy obdarowany mieszka w bloku. Znalezienie keyboardu pod choinką powinno szczególnie ucieszyć przyszłego adepta szkoły muzycznej. Opanowanie tego instrumentu, zwłaszcza wyposażonego w klawiaturę dynamiczną, ułatwia późniejszą naukę gry na pianinie, fortepianie czy na organach. Wybór idealnego keyboardu warto skonsultować z doświadczonym nauczycielem gry, który pomoże ustalić parametry instrumentu.

Ukulele jako muzyczny prezent na święta

Ukulele to pełen uroku, kompaktowy instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych. Przypomina miniaturą wersję gitary klasycznej, ale nauka gry jest w tym przypadku znacznie prostsza. Ukulele, ze względu na niską cenę, łatwość opanowania i uniwersalny charakter, stanowi świetny pomysł na świąteczny prezent dla osoby, która interesuje się muzyką, ma muzyczną duszę, gra już na jakimś instrumencie strunowym lub marzy, by zacząć grać. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, by stać się ukulelistą. Ukulele możemy podarować osobie w każdym wieku – także bez jakiegokolwiek doświadczenia muzycznego.

Instrument + kurs = idealny prezent muzyczny na start

Bez względu na to, jaki instrument kupimy na święta, musimy mieć świadomość, że samo znalezienie pod choinką gitary, keyboardu czy ukulele automatycznie nie sprawi, że obdarowany stanie się wirtuozem. Dobrym pomysłem jest wręczenie, razem z instrumentem, vouchera na internetowy kurs z zakresu podstaw gry.