Regularne ozonowanie samochodu zaliczane jest do najskuteczniejszych metod dezynfekcji pojazdu. Ozon to cząsteczka trójatomowego tlenu, która skutecznie sterylizuje każdą przestrzeń. Decydując się na wykonanie takiego zabiegu warto w tym samym czasie przeprowadzić także ozonowanie, a także odgrzybianie klimatyzacji. Wykorzystanie ozonu pozwoli zlikwidować grzyby, pleśnie, zarodniki, roztocza oraz wirusy. Ponadto skutecznie przeprowadzony zabieg usuwa wszystkie przykre zapachy, a w ostateczności rozkłada się do tlenu. Jak prawidłowo przygotować samochód do ozonowania? Sprawdźmy to! 

Ozonowanie samochodu krok po kroku 

Pierwszym krokiem, prowadzącym do skutecznego ozonowania jest usunięcie źródła nieprzyjemnego zapachu. Zabieg z wykorzystaniem trójatomowego tlenu może być przeprowadzany także na mokrej tapicerce, tuż po sprzątaniu. Jeżeli podczas tradycyjnego ozonowania planujemy także zdezynfekować naszą klimatyzację to ozonator powinien zostać umieszczony na siedzeniu pasażera w taki sposób, aby wylot mógł być skierowany w miejsce zasysania powietrza. Podczas oczyszczania klimatyzacji musimy pamiętać o zamknięciu drzwi i okien, a także ustawić najmocniejszą moc oraz najniższą temperaturę chłodzenia w obiegu zamkniętym. 

Ile czasu zajmuje ozonowanie samochodu? 

Przeciętne ozonowanie samochodu powinno odbywać się regularnie co miesiąc i zajmuje od około 15 minut do godziny. W tej sytuacji czas jest zależy od stopnia zanieczyszczeń, a także intensywności odoru. W przypadku dalszego utrzymywania się przykrych zapachów zabieg ozonowania pojazdu należy powtórzyć. Tuż po zakończonym zabiegu w pojeździe może utrzymywać się specyficzny zapach ozonu, który samoistnie znika po kilku minutach, a także wietrzeniu pojazdu. 

Przy wykorzystaniu odpowiedniego ozonatora dezynfekcja pojazdu jest całkowicie bezpieczna. Samodzielny zakup urządzenia do oczyszczania samochodu nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ na rynku możemy znaleźć mnóstwo sprzętów, produkujących szkodliwe wielotlenki azotu, które – połączone z parą wodną – powodują alergię, niszczą tapicerkę, tworzywa sztuczne, a także uszkadzają elektronikę. Ponadto tanie ozonatory mogą pozostawić po sobie przykry zapach, który nie znika po wietrzeniu. 

Decydując się na ozonowanie samochodu w profesjonalnym zakładzie mechanicznym zapłacimy za zabieg około 70 złotych. Wówczas mamy pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną skutecznie usunięte z naszego pojazdu, co jest niezwykle ważne w przypadku przewożenia zwierząt, alergików, a takżę małych dzieci.