Podczas codziennych zakupów czasem nasze oczy wędrują na dział alkoholowy. Widzimy tam wówczas napoje, które znajdują się w różnych przedziałach cenowych. Na co dzień nie spotyka się wyjątkowo drogich trunków, które sprawiają, że nasza twarz wykrzywia się w grymasie zdziwienia. Ciężko sobie wyobrazić, że na świecie istnieją trunki, których cena znacznie przewyższa salonowe auto, czy też parterowy dom na obrzeżach miasta. Jaka jest najdroższa whisky na świecie? Kto jest jej właścicielem i jak doszło do tego, że osiągnęła aż tak zawrotną cenę? 

Najdroższa whisky – ranking wysokich cen 

Niektóre butelki whisky to białe kruki w świecie alkoholi. Ich wysoka cena powstaje przede wszystkim za sprawą wieku, a także unikalności. Na szczycie podium staje The Macallan M, który został sprzedany za 628 tysięcy dolarów podczas licytacji na cele charytatywne. Czemu akurat ten trunek jest taki wyjątkowy? Ponieważ wyprodukowano zaledwie 4 sztuki, sześciolitrowej whisky. Karafki napełnione trunkiem zostały ręcznie stworzone przez 17 osobowy zespół artystów z Laique. Dwie znalazły swojego właściciela – jedna we wyżej wspomnianej akcji, druga w rękach tajemniczego, azjatyckiego klienta. 

Jeszcze do niedawna ten alkohol znajdował się na pierwszym miejscu, obecnie spadł na drugie za sprawą The Macallan M. The Macallan 64 to szkocka whisky, która podczas aukcji charytatywnej została sprzedana za 460 tysięcy dolarów. Beczki z tym trunkiem zostały zalane na przestrzeni lat 1942 – 1946. Oprócz nietuzinkowego smaku ta whisky może pochwalić się doskonałą oprawą szkła, które zaprojektowała firma Lalique. Karafki wysadzane kryształami stanowiły dodatkową kartę przetargową na aukcji, która miała na celu wsparcie najbiedniejszych mieszkańców Ziemi i ich dostęp do czystej wody. 

Dalmore 62 to kolejna gratka dla kolekcjonerów whisky. Alkohol, liczący sobie 62 lata powstał z połączenia starych roczników, które swoim wiekem mogą sięgać nawet połowy XIX wieku. Producent Dalmore stopniowo wypuszczał na rynek po jednej butelce whisky, aż w końcu w obieg trafiło wszystkie 12 sztuk. Pierwszy trunek został sprzedany w Singapurze za 22 tysiące dolarów, ostatni zaś kosztował 200 tysięcy dolarów.

Każdy z powyższych alkoholi zyskuje coraz większą wartość wraz z upływem lat. Doskonały smak drogich trunków kusi ogromne grono bogatych osób do brania udziału w licytacjach i aukcjach, na których są one wystawianie. Oprócz chęci pomocy organizacjom charytatywnym, klienci często pragną posiadać coś unikatowego, coś, co zostało wyprodukowane w jak najmniejszym nakładzie, coś wartościowego, co z całą pewnością może być przekazywane z pokolenia na pokolenie.