Piwny brzuszek doskwiera? Po zimie uzbierało się kilka nadplanowych kilogramów, które wybrały sobie brzuch jako idealną miejscówkę? Sprawdź, jakie ćwiczenia zastosować, żeby szybko i efektywnie wzmocnić mięśnie brzucha i wrócić do formy!

Lista: ćwiczenia na brzuch dla mężczyzn

Poniższa lista praktycznych i polecanych przez trenerów personalnych ćwiczeń na brzuch, szybko pomoże ci uzyskać wymarzony kaloryfer, oczywiście pod warunkiem regularnych treningów. Samo się nie zrobi!

  • Plank, nazywany również „deską”. Wymagający, męczący i szalenie efektywny. Doskonale wzmacnia mięśnie brzucha. Zaczynamy tu od wytrzymania w pozycji plank 20 sekund, z każdym kolejnym dniem dokładając 1-2 sekundy.
  • Rowerek – znany mężczyznom jeszcze z czasów szkolnych. Powtórzenia przynajmniej po dziesięć, po pięć na każdą nogę
  • Boczny scyzoryk, inaczej nożyce na boku. Powtórzenia należy robić leżąc raz na jednym, raz na drugim boku, tak by ich ilość zgadzała się dla każdej ze stron
  • Brzuszki – klasyka treningowa
  • Unoszenie nóg w dwóch wariantach. Pierwszy: leżąc na plecach z rękoma wzdłuż ciała i drugi – z wykorzystanie drążka albo drabinki, którą łapie się w nadchwycie. Jedna i druga opcja skutecznie wzmacnia mięśnie
  • Spinanie brzucha z jednoczesnym blokowanie stóp (pozycja siedząca)
  • Skrętoskłony w siadzie – tu można wykorzystać piłkę gimnastyczną. Piłka za plecami, skrętoskłon, wyjęcie piłki, skrętoskłon i umieszczenie jej za plecami z drugiej strony. Bardzo skuteczne.
  • Mostek na dłoni i stopie, wypuszczenie oddechu przy opuszczaniu nóg, wdech przy unoszeniu
  • Przysiady z obciążeniem – np. sztanga na plecach. Amatorzy nie powinni tego ćwiczenia robić sami, ani porywać się na zbyt ciężką sztangę. Sześciopak sześciopakiem, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze.
  • Martwy ciąg z hantlami lub ze sztangą. Tu wraz z upływem kolejnych dni dokłada się minimalnie coraz większe obciążenie.

Warto pamiętać, że ćwiczenia na brzuch dla mężczyzn dobrze jest przeplatać treningiem cardio i aerobowym. Zestawy tych ćwiczeń skutecznie podkręcą metabolizm, a tym samym pozytywnie wpłynąć na moc organizmu, poprawiając jego wydolność. Nie należy też zapominać, że same ćwiczenia brzucha to nie wszystko, i że dobrym pomysłem jest jednoczesne ćwiczenie pleców, tak, by kręgosłup nadążył za wytrzymywaniem obciążenia, jakie powstaje podczas „brzuszków”.

Dodatkowo, pracując nad formą brzucha nie obciążajmy go sklepowymi słodyczami, włączmy do diety zdrowe tłuszcze, zwiększmy ilość warzyw i owoców oraz białka dostarczanego organizmowi, a także dbajmy o systematyczne i rozsądne nawadnianie.