Seria Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego to prawdziwa kopalnia niezapomnianych cytatów. Nic dziwnego, że książki te zyskały miano kultowych w różnych zakątkach świata. Słyną nie tylko z epickiej fabuły, ale także z dialogów, które bawią, uczą i zmuszają do refleksji. Przyjrzyjmy się najzabawniejszym i najbardziej ikonicznym cytatom z tej serii, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci fanów Białego Wilka.

Geralt z Rivii – mistrz ciętej riposty

Geralt, główny bohater sagi, jest znany z chłodnego i lakonicznego podejścia do życia. Jego sposób bycia to mieszanka sarkazmu i głębokiej refleksji, co sprawia, że jego wypowiedzi są często zaskakujące i wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. Jednym z najbardziej znanych cytatów jest: Lepiej znosić samotność niż przebywać z idiotami. Tym jednym zdaniem wiedźmin uchwycił geniusz prostoty, komunikując realia niełatwego życia, jakie prowadzi. Człowiek nie musi być wiedźminem, by zrozumieć tę gorzką prawdę.

Jaskier – bard, którego nikomu nie trzeba przedstawiać

Jaskier, bliski przyjaciel Geralta, jest postacią pełną życia, uroku i niejednokrotnie niezwykle zabawnych uwag. Jego talent do tworzenia oryginalnych porównań i poczucia humoru jest niezrównany, co widać podczas jego niezliczonych nagłych inspiracji poetyckich. Spróbuj rzucić butelką w głowę wiedźmina – zgrzesz, ale ze stylem to przykład, jak trafnie i zabawnie można opisać sytuację pełną chaosu, a jednocześnie nie tracąc dystynkcji.

Yennefer – czarodziejka o ostrym języku

Yennefer z Vengerbergu to postać, której obecność na kartach Wiedźmina jest niewzruszenie istotna. Jej repliki pełne są zarówno inteligencji, jak i złośliwości. Jej słynne: Zawsze mów prawdę, ludzie i tak w nią nie uwierzą jest nieskończonym źródłem interpretacji i analiz. Czarodziejka w jednym zdaniu potrafi zawrzeć mądrość i ironię, które konfrontują nasze wyobrażenie o świecie z brutalną rzeczywistością. To daje nie tylko do myślenia, ale także powoduje mimowolne uniesienie kącików ust.

Podobne:  Hogwarts Legacy – Wielki donżon - Natty, mur, wartownia, brama główna, hipogryf, Harlow, dach​

Ciri – młoda, lecz niezwykle błyskotliwa

Ciri, szczególnie w późniejszych tomach, pokazuje, że jest nie tylko dojrzała, ale także kreatywna w swojej elokwencji. Wykazuje się ona sprytem, który pozwala jej wspaniale radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jej uwaga: Nie szukaj zrozumienia w chaosie, a może odnajdziesz sens jest mottem przewodnim dla wielu poszukujących swojej drogi jednostek. W ten sposób Sapkowski zdołał przedstawić nie tylko drogę Ciri, ale także wewnętrzne walory człowieka zagubionego we współczesnym świecie.

Mnogość drugoplanowych postaci

Seria Wiedźmin to nie tylko główni bohaterowie, ale także niezwykle barwna galeria postaci drugoplanowych, które są źródłem wielu komicznych sytuacji. Zoltan, Krasnolud z niezwykłym talentem do wpadania w kłopoty, czy nieco zidiociały Papież gnom brudnojęzyk – to tylko kilku spośród wielu charakterów, które zasługują na uznanie. Ich cięta wymiana zdań można śmiało porównać do dobrego kabaretu, a słowa, które wypowiadają, na długo zapadają w pamięć. Kto ma mocniejsze wątroby, ten wygrywa – powiada Zoltan, zapewniając swoim czarnym humorem przychylną reakcję odbiorców.

Cytaty z Wiedźmina to swoisty koktajl emocji, od refleksji, przez sarkazm, aż po czystą rozrywkę. Sapkowski wziął na siebie zadanie stworzenia świata tak bliskiego nam, pełnego problemów, ale też niepozornej radości dnia codziennego. Choć bohaterowie Wiedźmina przesiąknięci są trudnościami i zawiłościami fabuły, znajdują momenty, by swymi słowami rozbroić nawet największe napięcie. Dlatego ich słowa pozostają z nami długo po przewróceniu ostatniej karty.