Wódki ziemniaczane wciąż nie są tak popularne, jak ich zbożowe odpowiedniki. Mają jednak wiele do zaoferowania: wśród ich cech charakterystycznych znajdziesz gładki, kremowy i zauważalnie słodszy profil smakowy. Wyróżnia je bardziej uniwersalny smak, dzięki czemu doskonale sprawdzają się na imprezach w większym gronie. Co warto wiedzieć o wódkach wykonanych na bazie ziemniaków?

Wódka na bazie ziemniaków

Dobrze jest wiedzieć, na jakiej zasadzie odbywa się produkcja tego trunku. Pierwszym etapem jest szczegółowe oczyszczenie wszystkich składników. Jednymi z kluczowych składników są tutaj ziemniaki o wysokiej zawartości skrobi, które odpowiadają za niepowtarzalny, słodszy i bardziej kremowy profil smakowy. Kolejno następuje parowanie i rozkładanie do cukrów prostych podczas procesu zacierania, w rezultacie czego skrobia się upłynnia.

Kolejno producenci przechodzą do fermentacji za pomocą drożdży, a potem do destylacji i rektyfikacji. Ostatnim krokiem na tej drodze jest rozcieńczenie destylatu  w odpowiednich proporcjach z wodą; finalnie w takiej postaci trafia on do butelek. Wszystkie warunki, które muszą zostać spełnione podczas procesu produkcji opisują specjalnie sporządzone prawne dokumenty.

Wódka z ziemniaków ma delikatny profil smakowy

Najlepsza wódka z ziemniaków

Czym powinna charakteryzować się wysokiej jakości wódka z ziemniaków? Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest dobór odpowiedniego rodzaju ziemniaków. Musi to być koniecznie typ bogaty w skrobię: tylko takie warzywa będą mogły zapewnić uzyskanie słodszego, kremowego i subtelniejszego smaku i zarazem wyższą pijalność.

Wódka ziemniaczana stanowi wręcz doskonały wybór, jeśli w planach mamy imprezę z dużą ilością gości o różnych gustach. Pozwoli nam ona uzyskać złoty środek, który ma szansę wpasować się w preferencje wszystkich zebranych. Ten typ alkoholu to także bardzo dobra baza do różnego rodzaju drinków. Wódki do koktajli powinny mieć stosunkowo neutralny profil smakowy, aby nie przysłaniać smaku pozostałych dodatków.


Polska wódka ziemniaczana

Pomimo faktu, że wódki na bazie spirytusu ziemniaczanego wciąż nie cieszą się aż tak wielką popularnością, coraz częściej możemy spotkać je na półkach marketów. Możemy znaleźć tam wersje pochodzące z różnych krajów; nie można jednak zaprzeczyć, że wyróżniają się propozycje z polski. Odpowiadają za to między innymi wysokiej klasy uprawy warzyw, które używane do produkcji tego alkoholu pozwalają na uzyskanie wyjątkowego profilu smakowego.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto postawić na propozycje zwłaszcza z naszego kraju. Jeśli mówimy o wersjach wyprodukowanych w Polsce, dobrze jest sprawdzić także region, z jakiego pochodzą. Wyjątkowo interesujące mogą okazać się przedstawiciele z Wielkopolski, która wręcz słynie z upraw wysokiej klasy ziemniaków. Pamiętaj też o tym, że świetnej jakości wódki ziemniaczane znajdziesz na Krest.pl.

Drink na bazie wódki ziemniaczanej

Dobre wódki ziemniaczane

Dlaczego warto zdecydować się na wódkę ziemniaczaną zamiast jej sióstr wykonanych na bazie zbóż? Jeśli jesteś osobą, która woli alkohole przedstawiające nieco mniej intensywny smak, to opcja idealna właśnie dla Ciebie. To także dobry pomysł, jeśli masz zamiar użyć wódki do drinków. Wódka z ziemniaków doskonale zda także egzamin na imprezie w większym gron


To nie koniec zalet! Niezwykle często spotykamy się ze stwierdzeniem, że większość wódek smakuje podobnie i ciężko tak naprawdę wyczuć pomiędzy nimi jakąś różnicę. Jeśli do tej pory się z nim zgadzałeś, to świetna okazja, aby zmienić zdanie!