Plik Edycja Wstaw Widok 

Kiedy sezon owocowy trwa w pełni warto korzystać z uroków natury i wykonywać przetwory, które zostaną z nami na długie jesienne a także zimowe wieczory. Nalewka z malin to proste i smaczne rozwiązanie, z którym poradzą sobie bez trudu nawet osoby początkujące. Ze względu na swoje walory smakowe i estetyczne jest chętnie wybierana jako dodatek do herbat lub samodzielny trunek. Do jej przygotowania wystarczy kilka świeżych malin, alkohol i cukier, a efekt końcowy bywa powalający. Jak przygotować ten nietuzinkowy napój o doskonałym zapachu świeżych malin? Zaraz się przekonamy! 

Prosta nalewka z malin 

Przygotowanie nalewki z malin warto rozpocząć od dokładnego poznania tematu. Aby nasze maliny, zalane alkoholem, mogły dać nam to, co mają w sobie najlepsze powinniśmy w pierwszej fazie dodać do nich spirytus, a dopiero później dołożyć cukier. Niezbędnymi składnikami do przygotowania tego napoju na jesienne wieczory będą: 

  • około kilogram świeżych, dojrzałych malin; 
  • 0,5 litra spirytusu o stężeniu 95% alkoholu; 
  • 0,5 litra wódki o stężeniu około 40 % alkoholi; 
  • 40 dag cukru. 

Na początku powinniśmy oczyścić maliny z szypułek, umieścić w naczyniu – lub słoju – i zalać je spirytusem, połączonym z wódką. Należy zwrócić uwagę na to, aby owoce były całkowicie przykryte alkoholem. Potem należy zamknąć naczynie – zakręcić słoik – i odstawić całą mieszaninę na około 5/6 dni w ciepłe miejsce. Podczas tego procesu należy przynajmniej raz dziennie wstrząsać słoikiem, aby alkohol mógł swobodnie dotrzeć do wszystkich owoców. Po tym czasie cały uzyskany płyn należy zlać ze słona do butelki, a maliny zasypać cukrem i ponownie wstrząsnąć słojem – dzięki temu cukier rozprowadzi się po wszystkich czerwonych owocach. Uwaga! Już na tym etapie uzyskany alkohol powinien posiadać intensywny malinowy zapach. 

Maliny zasypane cukrem odstawiamy aż do momentu jego rozpuszczenia. Kiedy to nastąpi powinniśmy zlać uzyskany syrop, a pozostałe całe maliny odcisnąć, aby móc uzyskać z nich większą ilość cennego soku. Uzyskany sok mieszamy z przygotowanym wcześniej napojem alkoholowym i przelewamy komplet do butelek. Następnie solidnie zakręcamy i odstawiamy całość w ciemne i chłodne miejsce na przynajmniej 3 miesiące. Po tym czasie alkohol jest gotowy do spożycia. 

Perfekcyjnie przygotowana nalewka z malin powinna posiadać intensywny czerwony kolor, a także niesamowity zapach. W okresie jesienno- zimowym, kiedy cały napój będzie odpowiednio przygotowany możemy dodawać do go potraw, napojów, a także pić samodzielnie. Powodzenia!