Salon w wielu domach łączy dwie ważne funkcje. Jest pokojem przeznaczonym do wypoczynku i wspólnego spędzania czasu przez domowników, ale także pomieszczeniem reprezentacyjnym, w którym przyjmuje się gości i organizuje ważne uroczystości rodzinne. Nic więc dziwnego, że urządzając to szczególne wnętrze, tak dużą wagę przywiązujemy do panującej w nim atmosfery, a tym samym do dodatków. Jednym z bardziej znaczących są obrazy na ścianę. Jak wybrać taką dekorację, aby pasowała do ogólnego charakteru salonu?
1. Jak wybrać obraz do salonu? Ogólne zasady
2. Klasyczne czy nowoczesne obrazy? Dopasuj styl
3. Rozmiar, kolor, kształt – co jeszcze ma znaczenie?
W jaki sposób wieszać obrazy na ścianę? Jakie miejsce dla nich wybrać? Największą popularnością cieszy się umiejscowienie nad sofą lub nad komodą, gdzie w pełni można wyeksponować atuty dzieła. Tak naprawdę jednak możliwości są szersze. Możesz też stworzyć kompozycję z kilku mniejszych obrazów, decydując się na przykład na wykorzystanie własnego zdjęcia lub galerii zdjęć.
Jak wybrać obraz do salonu? Ogólne zasady
Co powinieneś wziąć pod uwagę, dopasowując obrazy ścienne do salonu? Pamiętaj, że w każdym wypadku główną przesłankę powinien stanowić indywidualny charakter wnętrza. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, które warto przestrzegać.
Po pierwsze, zwróć uwagę na metraż wnętrza. W dużych pokojach można pozwolić sobie na więcej, jednak w przypadku salonu o niewielkiej powierzchni duże malowidła mogą okazać się zbyt przytłaczające. Poszukaj wówczas niewielkiego płótna lub stwórz kompozycję kilku malunków. Po drugie, nie doprowadzaj do stłoczenia detali. Mimo że kompozycje obrazów to świetny pomysł, każde dzieło potrzebuje przestrzeni. Nie wieszaj obrazu w kątach lub zakamarkach domu, nie zasłaniaj go niczym i nie zmniejszaj odległości między ramami.
Klasyczne czy nowoczesne obrazy? Dopasuj styl
Niezależnie od tego, czy bierzesz pod uwagę obraz w salonie czy w pokoju dziecięcym, dopasuj jego charakter do ogólnego stylu wnętrza. W pokojach klasycznych sprawdzi się martwa natura, pejzaże, impresjonistyczne kompozycje jako obrazy na płótnie. Z kolei w nowoczesnym wydaniu wykorzystaj geometryczne kompozycje oraz przyciągające wzrok grafiki.
Rozmiar, kolor, kształt – co jeszcze ma znaczenie?
Tak naprawdę każdy ze wspomnianych detali ma znaczenie, gdy wybierasz obrazy na ścianę. To element dekoracyjny, który powinien albo wkomponować się we wnętrze, nawiązując do niego stylem czy kolorem, albo też przełamać aranżację, stanowiąc dla niej kontrast.