Oczepiny to tradycyjny obrzęd weselny, który dzisiaj wiąże się z jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów zabawy podczas imprezy weselnej. Ta zabawa organizowana jest zazwyczaj około północy i rozpoczyna się symbolicznym zdjęciem wianka z głowy panny młodej oraz rzuceniem nim w stronę panien. Kobieta, która go złapie, prawdopodobnie wyjdzie za mąż jako pierwsza. Poznaj więcej typowych zabaw, które organizuje się podczas oczepin na weselu i sprawdź, jakie nagrody mogą czekać na weselników za wygranie konkursów.

Kto organizuje oczepiny?

Jeśli nowożeńcy decydują się na organizację oczepin podczas weselnej zabawy, (co wcale nie jest takie oczywiste, ponieważ coraz więcej par rezygnuje z tej tradycji), to z reguły propozycje konkursów i gier z udziałem zaproszonych gości wychodzą od wodzireja, ewentualnie kapeli, która jest odpowiedzialna za oprawę muzyczną.

Dobrze, aby już w trakcie przygotowywania całej uroczystości poruszyć ten temat z organizatorem, dzięki czemu młoda para może wybrać konkretne akcenty oczepin i zdecydować o atrakcyjnych nagrodach. Najczęściej weselnicy za wygrane konkursy otrzymują symboliczne słodycze, grawerowane upominki nawiązujące do całego wydarzenia czy butelkę alkoholu. W tym celu warto wcześniej zamówić etykiety na wódkę weselną, aby dodać nagrodzie unikalnego charakteru.

Najpopularniejsze zabawy dla weselników

W oczepinach biorą udział nowożeńcy oraz wszyscy chętni weselnicy. Część zabaw dotyczy sprawdzenia dobrej znajomości zainteresowań czy nawyków męża i żony, jak „quiz dla par” lub „10 obietnic panny młodej”. Salwy śmiechu wybuchają podczas tzw. wróżb weselnych, ale największą atrakcją zawsze są wspólne zabawy. Ich wybór jest ogromny, a do tych najpopularniejszych zalicza się:

  • wycieczka do ZOO,
  • kareta,
  • jedzie pociąg z daleka,
  • zabawa w kotka i myszkę,
  • zamiana ubrań,
  • „gdzie jest moja marynarka?”.

Pomysły na oczepiny są naprawdę różne, nierzadko gry i zabawy są znane tylko lokalnie, inne cieszą się powodzeniem nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach słowiańskich.

Popularną zabawą jest również „zbieranie na wózek”. To taniec odbijany z panną młodą, za który trzeba zapłacić. Trzeba przyznać, że po tej zabawie do portfela nowożeńców trafia najczęściej niemała kwota. Warto przy tym podkreślić, że coraz częściej młodzi rezygnują z tej formy rozrywki, uznając, że zbieranie dodatkowych pieniędzy od zaproszonych gości nie jest w dobrym tonie.

Oczepiny — organizować czy nie?

Decyzja o organizacji oczepin należy do nowożeńców. Nie ma wątpliwości, że zabawy i konkursy dla weselników zawsze wiążą się z ogromną radością, szczerym śmiechem i świetną rozrywką, natomiast przez niektórych uznawane są za przejaw kiczu.

Dzisiaj coraz częściej wesela to sprawnie zorganizowane wydarzenia pełne licznych atrakcji. Pokazy magików, sztuczne ognie, występ znanego artysty czy fotobudka, to tylko niektóre z propozycji, które mają zapewnić zaproszonym gościom dodatkową rozrywkę. Warto tylko zastanowić się, czy uczczenie nowego etapu w życiu młodej pary powinno wiązać się chęcią przeżycia nowych doznań, a może jednak wesele powinno być uroczystością zorganizowaną w celu wspólnego świętowania w gronie najbliższych?