Początki z Airsoftem bywają trudne. Brak umiejętności poruszania się po polu walki oraz niska znajomość taktyk to powody, przez które niejednokrotnie kończymy rozgrywkę z bardzo słabym wynikiem. Warto, aby pomimo tych wszystkich trudności wybrać odpowiedni rodzaj broni, będący dla nas bardziej pomocnym aniżeli uciążliwym. W poniższym wpisie postaramy się więc nakierować dopiero rozpoczynających swoją przygodę z Airsoftem uczestników na pierwszy rodzaj broni oraz pozostałe akcesoria, niezbędne do przystąpienia do rozgrywek. Zapraszamy!

Czy istnieje broń idealna dla początkujących?

Jest wiele replik broni, których używają dopiero rozpoczynający swoją przygodę z ASG gracze. Nie oznacza to jednak, że wskazanie uniwersalnej repliki jest łatwe i w pełni intuicyjne. Wszystkie bronie – niezależnie od stopnia zaawansowania odznaczają się różnorodnością i posiadają charakterystyczne cechy.

Przede wszystkim, broń dla mało zaawansowanych graczy znajduje się zazwyczaj w niskim pułapie cenowym. Raczej nie ma sensu na start kupować drogiej repliki o zaawansowanych właściwościach strzeleckich, gdyż ich pełne wykorzystanie wymaga adekwatnie wysokich umiejętności. 

Jak wybrać pierwszą broń do ASG?

Najlepiej podejść do sprawy w sposób bezpieczny i przed zakupem pierwszej repliki, podejść do kilku rozgrywek na wypożyczonym, różnorodnym sprzęcie. Dopiero w późniejszym czasie powinniśmy odwiedzić polecany sklep z replikami asg i tam skorzystać z porady zatrudnionych specjalistów. Niemniej jednak, obserwacje wynikające z wcześniejszych rozgrywek powinny dać nam obraz tego, jak chcemy grać i co najlepiej nam wychodzi.

Istnieje wiele typów broni, począwszy od tych lepiej spisujących się na zamkniętym terenie, aż po te stosowane głównie na dalekich, otwartych przestrzeniach. Niektóre z nich charakteryzują się dużą szybkostrzelnością, a inne są niezwykle celne, jednak wymagają częstego przeładowywania.

Trzeba jednak przyznać, że początkujący z reguły najlepiej radzą sobie z użytkowaniem małych karabinów szturmowych o napędzie elektrycznym. Sprzęty te powinny odznaczać się niewielkimi gabarytami oraz być łatwymi w obsłudze.

Jaki budżet przeznaczyć na pierwszą replikę?

Mając wyznaczoną ilość pieniędzy na sprzęt do ASG, zdecydowanie nie warto przeznaczać całości na replikę. Można powiedzieć, że na ten cel powinniśmy odłożyć niespełna połowę tej kwoty. Resztę warto wydać na wyposażenie, które będzie sprzyjało naszemu bezpieczeństwu. Mowa tutaj chociażby o okularach, bez których nie uda nam się nawet wejść na pole walki. Ich posiadanie jest wymogiem regulaminu, a zdjęcie w czasie rozgrywki może skończyć się nawet dyskwalifikacją. Okulary muszą posiadać atest wytrzymałości i być wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Pozostałymi elementami osprzętowania powinny być ochraniacze na stawy, wygodne buty za kostkę i oczywiście kask. Nie ma raczej konieczności kupna munduru, gdyż takie rzeczy można wypożyczać na miejscu, a nabycie takiego sprzętu indywidualnie nie mając drużyny, nijak się nie opłaci.