Ciepłe dni zachęcają nas do podjęcia aktywności fizycznej. Rower to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, którzy od dawna pasjonują się kolarstwem. Możliwość odbywania dalekich wycieczek to szansa na obcowanie z naturą, a także spędzenie czasu ze swoją rodziną w najlepszy możliwy sposób. Dzięki tej formie aktywności fizycznej stajemy się szczęśliwsi, poprawiamy swoją kondycję i odkrywamy nieznane szlaki, które oferują nam całe mnóstwo bogactw. Rower gravel – uniwersalny rower przełajowy stał się prawdziwym hitem wśród wielu pasjonatów. Osoby, które na co dzień nie śledzą ciekawostek z kolarskiego świata także nie będą zawiedzione tą propozycją. Przekonajmy się czym tak naprawdę jest gravel i dlaczego warto go wybrać! 

Rower gravel, jako uniwersalny rower przełajowy! 

Gravel po angielsku oznacza żwir i trzeba przyznać, że nie ma tutaj celniejszego zwrotu. Ta podkategoria rowerów bardzo często mylona jest ze znanymi i lubianymi rowerami przełajowymi. Czy to błąd? Absolutnie nie! Osoby początkujące mogą nie dostrzec żadnych różnic pomiędzy budową tych dwóch urządzeń. Obie wersje rowerów posiadają ramę, która wyglądem przypomina klasyczne szosówki, ponadto wyposażone są w koła z terenowym bieżnikiem. Aby zauważyć rozbieżności pomiędzy gravelem a rowerem przełajowym należy bliżej przyjrzeć się specyfikacji. 

Pierwszą różnicą jest zastosowanie obu sprzętów. Klasyczne przełajówki stanowią najszybsze rowery, które z powodzeniem można wykorzystać do rywalizacji na krętych drogach. Budowa samych rowerów jest szczegółowo opisana w przepisach UCI, które mówią nam między innymi o maksymalnej szerokości opon, wynoszącej 3,3 cm, a także o głównych cechach takiego sprzętu – lekkość, sztywność, sprawność, dynamiczność.

Gravel to świeży temat, otwarty na nowości i zmiany. Dawniej ta podkategoria uznawana była za szosówki o delikatnie terenowych możliwościach. Obecnie angielski żwir charakteryzuje się przygodą, nierównościami na trasie i większymi możliwościami odkrywczymi. Rowery typu gravel charakteryzują się szerszymi kołami, które będą decydować o większej przyczepności, stabilizacji oraz komforcie. Wadą w tych urządzeniach będzie mniejszy zakres skrętu, jednak możliwość wjechania na niemal każdy rodzaj terenu szybko nam to zrekompensuje. Już na podstawie tych informacji możemy śmiało wywnioskować który sprzęt będzie dla nas odpowiedniejszy. Przed zakupem odpowiedniego roweru warto zastanowić się co jest dla nas ważne i wybrać produkt, który zaspokoi nasze wszystkie potrzeby przez długie lata.