Wybór Gravelu, jako naszego roweru na dalekie wyprawy to zdecydowanie dobry pomysł. Ten uniwersalny pojazd może zagwarantować nam wspaniałą podróż i dostarczyć masę radości. Dzięki swojej budowie gravel z powodzeniem pokona nawet najcięższą leśną drogę, dbając przy tym o nasz pełen komfort. Jeśli zależy nam, aby każda rowerowa trasa kończyła się sukcesem, musimy zwrócić uwagę na – nie tak mały – szczegół, jakim są opony. Rowery gravel pozwalają na odkrywanie nieznanego w najlepszy możliwy sposób, sprawdź jakie opony dobrać do danego terenu i na czym polegają różnice! 

Rowery Gravel – jakie opony dobrać do naszych tras? 

Przed odpowiedzią na główne pytanie musimy zastanowić się nad kilkoma pomocniczymi kwestiami. To właśnie od nich będzie zależało co w naszym przypadku sprawdzi się doskonale. Jeśli jesteśmy początkującymi rowerzystami i nie chcemy wybierać mocno zaawansowanych tras, jednak kusi nas przygoda i odkrywanie nieznanego to powinniśmy wybrać opony o lekko terenowym bieżniku i umiarkowanej szerokości, które nie będą ograniczały naszej prędkości, a przy tym zapewnią świetną przyczepność do podłoża. Inaczej ma się sprawa w przypadku tras złożonych z piasku i żwiru – w takiej sytuacji niezbędne okażą się szerokie opony z niemal łysym bieżnikiem, które zagwarantują nam prostą jazdę bez zapadania się w podłoże. 

Szerokość opon dla rowerów Gravel może rozpoczynać się już od 30 mm i będzie odpowiednia na proste szutrówki, lekko zniszczone asfalty, bruki, a także typowe miejskie trasy. Przy tej szerokości zalecane jest unikanie większych nierówności, kamieni i korzeni drzew nie tylko ze względu na nasz komfort, ale też na bezpieczeństwo i ryzyko zniszczenia opony – wybranie się w taką podróż z nieodpowiednią szerokością gumy może spowodować konieczność dobijania koła lub zbyt twardego pompowania. Dla takich tras dobrą propozycją jest szerokość do 35 mm. Takie opony wciąż pozostają szybkie i zwinne, a przy tym skutecznie radzą sobie z większymi nierównościami. 

Dla prawdziwie wymagających tras warto wybrać opony o szerokości powyżej 40 mm. Choć w tym przypadku tracimy nieco na prędkości to zyskujemy znacznie lepszą amortyzację, niż w przypadku poprzednich szerokości, a także lepszą przyczepność do terenu. Oprócz szerokości opon powinniśmy zwrócić uwagę na dobrze dobrany bieżnik. Wiemy już, że na piaszczystych terenach najlepiej poradzi sobie niemal łysa opona – w przypadku terenów górzystych powinniśmy stawiać na mocny terenowy bieżnik, który bez obaw pokona nawet mokre kamienie. 

Podróż rowerem może być doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, dzięki odpowiednio dobranym oponom nic nas nie zaskoczy!