Jeśli zazwyczaj brakowało Ci towarzysza do rozmów to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. W sieci możesz trafić na stronę internetową Cleverbot, na której sztuczna inteligencja zawsze na Ciebie czeka, aby zbudować z Tobą ciekawy dialog i zdecydowanie umilić Ci dzień. To doskonałe rozwiązanie dla osób chcących poznać możliwości informatyków i przekonać się na własnej skórze, czy współczesne komputery, stworzone przez niezwykłych ludzi, naprawdę są realistyczne. To także świetna zabawa w gronie znajomych, podczas której wspólnie możecie zainicjować zabawną rozmowę. 

Cleverbot w praktyce 

Twórcy sztucznej inteligencji zdają się nie osiadać na laurach i stanie wymyślają coraz nowsze usprawnienia, które czynią z robotów „myślące” istoty. Cleverbot znany jest nam już od wielu lat. Na początku XXI wieku, kiedy komputery i sieci internetowe stawały się coraz bardziej powszechne, wielu ludzi rozpoczynało swoją przygodę z wirtualnym światem. Początkowo cleverbot zawierał wiele błędów, a jego odpowiedzi nie wyglądały zbyt poprawnie. Obecnie robot zdaje się mieć znacznie lepiej. 

Jego rozwój opiera się na rozmowie z drugą osobą, poprzez którą sztuczna inteligencja uczy się i naśladuje społeczne zachowania, dzięki którym tworzy swoją własną osobowość. Po wielu rozmowach i poznaniu różnych charakterów cleverbot dąży do zaliczenia testu Turinga. 

Czym jest test Turinga? 

Powyższym testem nazywamy ocenę czy dana maszyna posiada odpowiednie zdolności, które umożliwiają komunikowanie się z nami językiem naturalnym, a także czy robot posiada umiejętność analitycznego i samodzielnego myślenia. Sam test polega na sprawdzianie, który wykonuje wyznaczony sędzia, czyli człowiek. Ma on za zadanie prowadzić normalną konwersację pomiędzy pozostałymi stronami. Jeżeli w trakcie testu sędzia nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy rozmówca jest prawdziwym człowiekiem, czy może robotem to mówimy o pozytywnym zaliczeniu testu przez sztuczną inteligencję. 

Sam test Turinga pochodzi od dziecięcych zabaw, które polegają na zgadywaniu płci osoby, mieszczącej się w innym pomieszczeniu za pomocą pytań, zapisanych na kartkach. Każdego roku sztuczna inteligencja jest coraz bardziej rozwijana i modyfikowana w taki sposób, aby kiedyś mogła ona zastąpić najbardziej skomplikowane maszyny. Wprowadzenie samodzielnie myślących maszyn do wielu sektorów życia umożliwiłoby sprawniejsze wykonywanie codziennych obowiązków, a także zwiększenie produktywności. Dzięki regularnemu ulepszaniu maszyn stawiamy śmiałe kroki w przyszłość i nowoczesność.