Posiadanie sprawnie funkcjonującej witryny internetowej, czy miejsca na przechowywanie większej ilości danych związane jest z udostępnieniem zasobów zewnętrznego serwera. Takie usługi świadczą firmy hostingowe. W przypadku serwerów dedykowanych korzysta z nich jeden, konkretny użytkownik. Z czym to się wiąże?

Jak działają serwery dedykowane?

Maszyny, z których użytkownicy korzystają jako z serwerów dedykowanych znajdują się w centrach danych, w specjalnych szafach teleinformatycznych tzw. szafach rackowych. Klient ma do nich dostęp dzięki sieci i intuicyjnemu panelowi użytkownika, który w prosty sposób pozwala mu na zarządzanie zasobami. Istotną przewagą nad typowym hostingiem czy serwerem wirtualnym VPS jest fakt, że w przypadku serwerów dedykowanych całość zasobów maszyny taka, jak moc obliczeniowa procesora, pamięć RAM czy pojemność dysku jest do dyspozycji jednego usługobiorcy. Gwarantuje to pełną szybkość działania domeny i niezależność od natężenia ruchu oraz aktywności innych użytkowników.

Dużą zaletą jest też możliwość tworzenia i zarządzania bazami danych. Na Domeny.pl możesz też liczyć na:

  • backup FTP,
  • nielimitowane łącze do 100 mbit,
  • indywidualny adres IP,
  • szybki dysk SSD typu flash.

Sposoby zarządzania serwerami dedykowanymi

Istnieją dwa sposoby zarządzania z których możesz skorzystać na serwerach dedykowanych. W opcji managed zdajesz się na profesjonalną administrację ze strony specjalistów. Zajmują się oni przygotowaniem i konfiguracją środowiska pracy, instalacją systemu operacyjnego, a także sprawują późniejszą kontrolę nad całością usługi.

Skorzystanie z serwera typu root pozostawia kwestie administracji w rękach klienta, który ustawia wszystkie parametry. Z tej opcji częściej korzystają bardziej zaawansowani użytkownicy.

Kiedy przydają się serwery dedykowane?

Serwery dedykowane to rozwiązanie chętnie wybierane przez większe firmy czy projekty internetowe. Przede wszystkim dlatego, że gwarantują płynność działania nawet rozbudowanym witrynom i przy dużym ruchu w sieci. Korzystają z nich sklepy internetowe, usługodawcy zapewniający pocztę e-mail, a nawet radio i telewizja internetowa.

W rzeczywistości serwer dedykowany przyda się przy każdego rodzaju działalności sieciowej w której funkcjonalność, szybkość i bezpieczeństwo są istotne. W Domeny.pl zapewniamy w pełni profesjonalną obsługę, najwyższe standardy ochrony danych oraz nowoczesne serwery dedykowane z doskonałymi parametrami. Sprawdź i skorzystaj z naszej oferty!