Scala – segment C, czyli jaki?

Skoda Scala jest dość niecodziennym tworem koncernu VAG i Skody, plasującym się gdzieś ponad modelem Fabia, jednocześnie będąc mniejszym od Octavii. Premierze Scali towarzyszyło sporo dyskusji na ten temat, zwłaszcza, iż zastępowała ona model Rapid, także dosyć niechętnie dający się zamykać w jakichkolwiek ramach. Nasz dzisiejszy raport Skoda Scala wymiary i opinie pozwoli z czysto technicznego punktu widzenia zadecydować, czy warto obawiać się tego całkowicie nowego modelu na mapie aut Skody.

Wymiary Scali i jej wady 

Długość kompaktowego modelu Skody wynosi 4362 mm, szerokość to 1793 mm. Wysokość pojazdu wynosi 1471 mm, zaś rozstaw osi – 2649 mm. 

Scala zasadniczo nie ma się czego wstydzić – użytkownicy chwalą ją zwłaszcza po przesiadce z mniejszych modeli, jak Fabia. Wewnątrz czeka na nich jednak kilka ergonomicznych niedopatrzeń, szczególnie w kwestii nieco powolnego systemu infotainment. Zdecydowanie nie można oczekiwać po nim responsywności i opcji rodem z Porsche czy nawet VW Tourana. Inne problemy dotyczą błędów w funkcjonowaniu systemu SOS oraz blokad, mylnie zakładających wystrzał poduszek powietrznych. Są to jednak przypadki jednostkowe, większość z nich powinna zostać zażegnana po wgraniu aktualizacji oprogramowania. 

Zalety Skody Scala 

Scala jest pojazdem chwalonym za ilość miejsca wewnątrz oraz duży bagażnik. Ciężko dziwić się tym pozytywnym reakcjom, ponieważ auto z wyglądu może przypominać znacznie mniejszą Fabię, a w rzeczywistości jest, de facto, Octavią w wersji hatchback. O pozytywne zaskoczenie więc nietrudno. Dużo pozytywnych opinii zbiera paleta jednostek napędowych. 1.0 TSI oraz 1.5 TSI chwalone są za żywotność i niskie spalanie. Ten drugi motor ma cztery cylindry i aż 150KM mocy, co w zupełności wystarczy do rozpędzenia ważącego ok. 1300 kg pojazdu.

Skoda Scala wymiary i opinie – podsumowanie

Nikt inny nie potrafi tak dobrze zaprezentować swojego pojazdu, jak… Niemcy. Skoda oraz cały koncern VAG postawiły wszystko na jedną kartę i po nieskończonych tłumaczeniach i dyskusjach na temat tego, czym Scala właściwie jest, mogą obwieścić sukces. Wprawdzie sprzedaż nie idzie tak doskonale, jak w przypadku modeli Fabia czy Octavia, jednak Scala regularnie pojawia się w rankingach Top 20 samochodów na polskim rynku. Nasz raport Skoda Scala wymiary i opinie potwierdza, że kierowcy nie muszą się martwić o awaryjność czesko-niemieckiego auta. Pozostaje jedynie pogodzenie się, że Scala jest czymś pomiędzy Fabią a Octavią i… pójście do salonu Skody.