Wielu z nas rozpoczynając ćwiczenia na siłowni liczy na szybkie osiągnięcie zamierzonego celu. Brak znacznych postępów w rozwoju mięśni zmniejsza naszą motywacje i w efekcie prowadzi do zaniechania treningów. Dzięki wytrwałości możemy zbudować wymarzoną sylwetkę, która na razie wydaje się być nieosiągalna.

Ćwiczenia na triceps, a właściwie na trójgłowy mięsień ramienia, powinny być wykonywane starannie, ponieważ wszystkie rodzaje wyciskania związane są z jego pracą. Triceps swoim rozmiarem przewyższa biceps, a jego obecność przyczynia się głównie do zwiększenia wzrostu całych ramion. Zobaczmy jak pracować nad tym mięśniem, aby rezultaty były widoczne w krótkim czasie. 

Ćwiczenia na triceps, które warto znać

Aby zbudować duże i silne ramiona powinniśmy połączyć trening cardio, odpowiednią dietę – bogatą w białko, a także dopasowane do naszych możliwości ćwiczenia. Niezbędny jest także czas regeneracji mięśni, czyli dzień przerwy, w którym ramiona mogą odpoczywać. Oto skuteczne ćwiczenia, które pozwalają zrealizować cel: 

  • pompki na poręczach – czyli przysiady dla górnej części ciała. To podstawowe ćwiczenie, które jest doskonałe zarówno dla osób początkujących, jak i dla profesjonalistów. Ćwiczenie to polega na odpychaniu od poręczy całej wagi swojego ciała. Dzięki pompkom kształtujemy nie tylko triceps, ale też mięsnie naramienne, grzbietowe i piersiowe. Podczas wykonywania tej aktywności fizycznej nasze ręce muszą być rozłożone na szerokość barków, tułów ustawiony w delikatnym pochyleniu, a łokcie nie powinny uciekać na zewnątrz;
  • wyciskanie sztangą łamaną – to ćwiczenia angażuje powierzchniowe głowy tricepsu, a wykonujemy je w pozycji leżącej lub siedzącej. Wybierając tę formę aktywności powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni rozstaw nóg i położenie odcinka lędźwiowego – w pozycji leżącej dość często dochodzi do zbyt dużego wygięcia, niż wtedy, gdy stopy ułożone są na podłodze. Podniesienie nóg lub zaczepienie ich o siedzisko ławki niweluje napięcie w kręgosłupie. Podczas tego ćwiczenia nie należy przeceniać swoich możliwości i ostrożnie dobierać wagę ciężarków. Zbyt duże obciążenie może doprowadzić do kontuzji; 
  • ściąganie drążka wyciągu górnego – kolejne bajecznie łatwe i skuteczne ćwiczenia, które pozwala zaangażować triceps. Kluczem do sukcesu podczas wykonywania ściągania drążka jest odpowiednia technika. Zazwyczaj błędy wynikają ze zbyt dużego nacisku, który wymusza pracę tułowia, zmniejszając pracę stawu łokciowego. 

Na początku swojej drogi siłowej warto zasięgnąć opinii doświadczonych trenerów, pracujących na siłowniach, którzy chętnie nam doradzą ćwiczenia na triceps, dopasowane do naszych możliwości.