Rosnąca konkurencja na rynku zakładów bukmacherskich pozytywnie wpływa na możliwości graczy pod kątem typowania. Jedną z najlepiej rozwijających się dyscyplin w ostatnich latach są bez wątpienia sporty walki. Ma to swoje odniesienie zarówno w zwiększonej dostępności eventów w naszym kraju, jak również i freak fightów.

Obstawianie sportów walki

Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej zacząć analizowanie wyników sportów walki? Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, a także wiedzy na temat zawodników, to dobrym krokiem na początek będzie przede wszystkim zapoznanie się z poszczególnymi federacjami sportów walki na sucho, czyli bez typowania, a po prostu z analizą na żywo. Lepiej nie ryzykować i nie obstawiać poszczególnych pojedynków po kursach proponowanych przez zakłady bukmacherskie.

Przewidywanie sportów walki nie różni się od pozostałych dyscyplin. Kluczowa będzie przede wszystkim znajomość poszczególnych zawodników, a także organizacji i zasad. Pamiętaj, że każda federacja może mieć inne zasady dotyczące punktowania pojedynków, jak również liczby rund. W ostatnim czasie na polskim rynku pojawiły się również walki bez limitu czasu w organizacjach freak fightowch.

Obstawiając sporty walki, należy zdawać sobie sprawę, że oferta nie będzie tak szeroka jak w przypadku piłki nożnej. Zakłady bukmacherskie nie zapominają o typerach, którzy chcieliby obstawić poszczególne pojedynki, jednak z reguły zainteresowanie jest o wiele mniejsze niż w przypadku najważniejszych meczów piłkarskich. Sporty walki można obstawiać w kilku rynkach. Na pierwszy rzut oka rzucają się oczywiście kursy dotyczące ewentualnego zwycięzcy. Warto, wiedzieć, że w sportach walki możliwy jest jednak również remis, choć zdarza się on naprawdę rzadko, dlatego też kursy na takie zakończenie pojedynku są bardzo wysokie. Dodatkowo do typowania znajdziesz również takie opcje, jak chociażby liczba rund, sposób zakończenia walki, czy też zakłady specjalne.

Sporty walki – freak fight czy profesjonalne organizacje?

W ostatnim czasie na polskim rynku znacząco rozwinęły się organizacje freak fightowe, które obecnie przewyższają wynikami najlepszą profesjonalną federację w naszym kraju, czyli KSW. Czy są jakieś zależności, na które trzeba zwrócić uwagę w przypadku obstawiania sportów walki w tych 2 kategoriach? W teorii w przypadku dobrej analizy, powinno się mieć większe szanse na skuteczne wytypowanie wyników. Dlaczego właśnie w ten sposób? Analitycy zazwyczaj bazują na doniesieniach, a także przeciekach dotyczących formy danego zawodnika, na przykład, gdy po raz pierwszy wychodzi do klatki. Często też można spotkać się ze zjawiskiem, że kursy na dwóch zawodników są dokładnie takie same i zmieniają się one dopiero pod wpływem liczby postawionych zakładów.

Zarówno w przypadku profesjonalnej federacji, jak również freak fightów ważną wskazówką będzie to, aby nie korzystać z obstawiania po kursach. Oczywiście czasem taki sposób okaże się skuteczny, jednak patrząc w długoterminowej perspektywie na ostatnie eventy, w żadnym z nich nie było sytuacji, aby od góry do dołu wszyscy faworyci zakończyli swoje walki wygraną, szczególnie we freak fightach. Przy walkach z udziałem influencerów częściej dochodzi do niespodzianek i analitycy mają błędne wyceny kursów, ponieważ z reguły nie mogą bazować na swojej wiedzy, gdyż nigdy nie widzieli, jak walczy zawodnik X, a jak Y, jeśli jest to debiut obu panów lub pań. W przypadku profesjonalnych federacji niespodzianek jest mniej, chociaż oczywiście również się zdarzają, dlatego też MMA jest nieprzewidywalnym sportem, w którym losy pojedynku może rozstrzygnąć jeden cios.

FAME MMA – szansa czy zagrożenie dla dyscypliny?

W momencie, gdy na polskim rynku pojawiła się organizacja FAME MMA w branży rozgorzała ostra dyskusja na temat przyszłości MMA w naszym kraju. Wiele osób zwracało uwagę na fakt, że jest to skrajny przykład czegoś, co nie powinno być promowane, jednak w opozycji pojawiały się głosy, że nie ma lepszej okazji, aby zainteresować młodą publikę MMA. Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że oba obozy miały swoje racje. Na poszczególnych galach, a szczególnie konferencjach przed eventami pokazywane są często patologiczne zachowania, która mają złe oddziaływanie na młodych ludzi. Statystyki pokazują jednak, że od czasu powstania organizacji freak fightowych, jest coraz więcej dzieci, które są realnie zainteresowane trenowaniem, a także oglądaniem eventów MMA, nie tylko tych, w których biorą udział youtuberzy.

Podsumowując, łatwo zauważyć, że obie stron sporu dotyczącego szansy, czy też zagrożenia dla dyscypliny mają swoje racje, jednak wydaje się, że profesjonalni zawodnicy powoli godzą się z tym, że równolegle odbywają się gale freak fightowe, na których można zarobić grube pieniądze, co widać chociażby na podstawie tego, że przy okazji ostatnich eventów pojawiali się na galach FAME MMA, czy też High League zawodnicy KSW, jak Borys Mańkowski, Norman Parke, czy Daniel Rutkowski.

FAME MMA

FAME MMA obstawianie nie różni się znacząco od tego, co jest dostępne w przypadku najlepszych sportowych federacji w naszym kraju. Kursy są dostępne w rękach głównych na zwycięstwo, ale na tym nie koniec. Zakłady bukmacherskie oferują również propozycje na liczbę przewalczonych rund, a także ewentualny sposób zakończenia walki. Od czasu do czasu pojawiają się również zakłady specjalne.

Obstawianie FAME MMA rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim trzeba uważać na proponowane kursy, ale jednocześnie wielu graczy zwraca uwagę na fakt, że błędy bukmachera w przypadku freak fightów zdarzają się częściej, niż profesjonalnych federacji. Przeliczniki są mocno zaniżone, ponieważ dochodzi do tego nie tylko realna ocena umiejętności, ale również spora liczba typów od samych graczy. W przypadku obstawiania FAME MMA pojawiały się już sytuacje, w której bukmacher startował z równymi kursami na obu zawodników, ponieważ ciężko było oszacować prawdopodobieństwo wygranej, a następnie rotował przelicznikami w zależności od tego, co typują gracze.

Podsumowanie – obstawienie sportów walki

W przypadku obstawiania sportów walki bez wątpienia najważniejszymi dyscyplinami są boks, a także MMA, zarówno w wydaniu profesjonalnym, jak również freak fightowym. W ofercie zakładów bukmacherskich pojawiają się jeszcze propozycje między innymi na zapasy, jednak głównie w przypadku największych wydarzeń, jak na przykład Igrzyska Olimpijskie.

Oferta dotycząca obstawiania sportów walki jest mniejsza niż piłka nożna, jednak gracze, którzy mają odpowiednią wiedzę, są w stanie wyciągnąć z niej naprawdę dużo. W przypadku typowania MMA w naszym kraju masz do wyboru kilka dużych federacji, jednak największe w Polsce jest KSW, a na świecie UFC.

Więcej sportu na naszej stronie.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95