Wygodne, zimowe relaxy kojarzone doskonale przez osoby, które wychowały się w czasach PRL wracają na sklepowe półki! Tak jak kiedyś były dosłownie obiektem pożądania naszych rodziców i dziadków, tak i dzisiaj nie brakuje chętnych, którzy już ustawiają się w kolejkach, żeby je kupić.

Czym wyróżniają się buty relaks?

Łudząco podobne do śniegowców, sięgające do połowy łydki lub nieco wyżej, ciepłe i kolorowe – takie są
buty relaks, które już można dostać w sklepach obuwniczych. Co ciekawe, ściśle nawiązują one do inspiracji z PRL i niewiele różnią się od oryginałów. Charakterystyczna, czarna podeszwa i lakierowana na wyraziste barwy część łydkowa tego obuwia, od razu przykuwa uwagę. Oczywiście Relaksy nie byłyby Relaksami, gdyby nie widoczne z daleka, umieszczone w wyższej części każdego buta – logo marki.

Łyk historii: w latach 80. obuwie to było wytwarzane przez Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale”, a pierwsza para pojawiła się w sklepach już w 1955 roku. Wtedy nie były dla klientów żadną atrakcją, ale już na przełomie lat 70. i 80. stanowiła autentyczny obiekt pożądania. Wystarczy spytać rodziców, którzy żyli w tamtych czasach, by bez dwóch zdań potwierdzili hitowy charakter butów Relaks. Mało tego, ich wyjątkowe ciepło było doceniane przez ówczesnych, polskich alpinistów, którzy właśnie w takich butach wybierali się na polarne wyprawy! Relaksy stanęły nawet na Antarktydzie.

Zmiany ustrojowe nie oszczędziły jednak ani firmy, ani mody. Buty zniknęły i przez wiele lat nikt więcej już o nich nie słyszał. Aż do teraz! Od kilku lat wśród młodego pokolenia rośnie moda na odzież produkowaną w PRL. Kiedyś bywała ona oznaką obciachu, ale dzisiaj na dobre gości na modowych salonach. Wraz ze wzrostem tej modowej inspiracji, na światło dzienne znów wyszły buty Relaks i wszystko wskazuje na to, że będą kolejnym, zimowym hitem.

Producentem nowego, bardzo podobnego do oryginału wydania relaksów jest znana na polskim rynku obuwniczym marka Wojas. To za jej sprawą do klientów trafiają odmłodzone śniegowce z PRL wykonane w połączeniu nowoczesnej technologii i materiałów na miarę dzisiejszych czasów – z dużą porcją zachowanej tradycji. Wojas dostosował ofertę do potrzeb osób aktywnych, zapewniając komfort chodzenia, stabilność stopy i słynne, relaksowe ciepło. Producent zapewnia, że swobodnie można z jego butów korzystać podczas zimowych wypraw w góry, w kurortach narciarskich i do chodzenia po stokach. Dodatkowo zwraca uwagę, na styl retro podkreślony w produkcji i możliwość kupienia modeli z praktycznym ściągaczem.