Efektowny sygnet męski jest dzisiaj jednym z ciekawszych i jednocześnie bardziej kontrowersyjnych elementów biżuterii męskiej. Nie każdy decyduje się na taki dodatek zdobiący palec, a z drugiej strony wyrazistość tej ozdoby robi duże wrażenie. Jak znaczenie i rola sygnetu zmieniały się na przestrzeni lat i dlaczego kiedyś stanowił prestiżowe podkreślenie statusu, a dziś budzi mieszane opinie?
Rzut oka na historię i znaczenie sygnetu męskiego
Klasyczne przeznaczenie, jakie od wieków miał sygnet męski wiązało się wprost z podkreśleniem i prezentacją rodu, do jakiego należy jego właściciel. Dziś, gdy kwestia przynależności do konkretnej klasy czy herbu nie jest dla nas ważna, a często wręcz przeciwnie – spycha się ją w niepamięć jako dawną zaszłość i tym samym sygnet nie ma już tak dużego znaczenia. Może budzić kontrowersje, złe opinie i wrażenie wywyższania się kogoś, kto go nosi. A przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu było zupełnie inaczej!
Sygnety z dumą prezentowały grawerowane na nich rodzinne herby, tarcze herbowe oraz znaki typowe dla szanowanego w społeczeństwie nazwiska (książąt, szlachciców itd.). Ich funkcja była cysto praktyczna: służyły jako pieczęć do lakowania kopert z ważnymi listami. Część z sygnetów wykonana była za złota a im wyższa była ranga ich właściciela tym mocniej je zdobiono, np. wykorzystując cenne kamienie szlachetne. Całość na palcu mężczyzny była synonimem „bycia kimś” w świecie, w którym pochodzenie, nazwisko i klasa, miały znaczenie. Wraz z upadkiem takiego systemu, upadła też potrzeba eksponowania na sygnetach swojego statusu. Dziś, wiele osób uznałoby takie chwalenie się pochodzeniem czy przynależnością do starego rodu, jako niepotrzebne puszenie się i stawianie wyżej nad innymi. Przez długi czas sygnety odłożone więc były w cień przeszłości, a mężczyźni zwyczajnie przestali je nosić.
W ostatnich latach zmienia się sposób postrzegania sygnetów, ale także ich wykonanie, efektowność i rola. Tym samym, te bądź co bądź piękne elementy biżuterii męskiej powoli wracają na salony.
Współczesne sygnety posiadają najczęściej:
- Grawer godła krajowego lub element flagi – jako podkreślenie przynależności do narodu, ojczyzny, a nie stricte klanu rodowego
- Grawer grupy hobbystycznej, sportowej czy pasjonackiej, w której uczestnicy danego zespoły wyróżniają się poprzez wspólny element garderoby noszony wyłącznie w czasie własnych spotkań, zjazdów czy wydarzeń eventowych
- Gładkie pole bez żadnego graweru.
Mimo, że od lat sygnety nie są już symbolem swoistego pierścienia osobistego, powoli wracają do mody – w nowej, eleganckiej odsłonie.