Tomson, czyli Tomasz Lach to artysta, którego zna zarówno starsze, jak i młodsze pokolenie. Dzięki swojej charyzmie i ciekawej aparycji stale pozostaje na topie i odkrywa przed nami swoje kolejne talenty. Tomson jest znany jako wokalista, tekściarz, a także beatbokser. W naszych słuchawkach zabrzmiał jako wokalista zespołu Afromental, który tworzy wraz z Bartoszem Śniadeckim, Tomaszem Torres, Wojtkiem Wilczakiem i Aleksandrem Milwiw – Baron, wcześniej także z Wojciechem Łozowskim oraz Grzegorzem Dziamką. Oprócz zespołu Tomson z należytą dokładnością angażuje się w swoją pracę, jako członek Akademii Fonograficznej. Jaką drogę pokonał Tomasz Lach? 

Tomasz Lach – historia muzyczna Tomsona bez tajemnic 

Tomasz Lach urodził się 13 lipca 1983 roku w Elblągu i tam pozostawał aż do ukończenia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im Kazimierza Wiłkomirskiego. Po tym okresie kształcenia zdecydował się wyjechać do Olsztyna na studia prawnicze, które rozpoczął na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim. 

Jego wyjazd okazał się niezwykle owocny. To właśnie w Olsztynie, w 2004 roku wraz ze swoim znajomym – Wojciechem Łozowskim zdecydował się założyć zespół muzyczny Afromental, dzięki któremu stał się rozpoznawalny na całą Polskę. Tuż po stworzeniu nowego bandu Tomasz Lach, jako debiutant, zaprezentował swój talent podczas I Przeglądu Młodych Kapel. Za interpretację „Bananowego Songu” zespołu Vox, Afromental dotarł także do Złotej Dziesiątki Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Gama, który miał miejsce w Kołobrzegu. Następnym sukcesem było uzyskanie wyróżnienia podczas Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.  

Podczas swojej muzycznej kariery Tomasz Lach zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki BigBeatowej, odbywającym się w Żarach, a także uczestniczył w czwartek polskiej edycji Idola – programu telewizyjnego w stylu talent show. Wraz z pozostałymi członkami zespołu Afromental Tomasz Lach wydał aż pięć albumów studyjnych. Pierwszy z nich nazywał się The Breakthru i ujrzał światło dzienne w 2007 roku. Kolejnym był Playing with Pop z 2009 roku, następnym The B. O. M. B. (2011), a także Mental House (2014), ostatnim zaś 5, który pojawił się w 2019 roku. 24 stycznia 2020 roku mogliśmy obejrzeć jego występ podczas koncertu charytatywnego o nazwie „Artyści dla Mai”. To muzyczne wydarzenie miało miejsce w Warszawie, w klubie „Stodoła”.

Przez lata swojej twórczości miał okazje współpracować z takimi artystami jak East West Rockers, Endefis, Mes, Ten Typ, a także VNM. Każdy z nich wspomina go ciepło i serdecznie.