Odpowiednio dobrane ćwiczenia na barki powalają uzyskać perfekcyjną sylwetkę. Trening górnych partii mięśni pozwala na zwiększenie swojej siły fizycznej, a także uwydatnienie wszystkich swoich atutów. W zależności od indywidualnych potrzeb osoby wykonującej trening barki mogą stanowić dużą lub małą partię mięśni. Przed wybraniem grupy ćwiczeń powinniśmy zastanowić się czy nasza aktywność fizyczna powinna skupić się na rozbudowie, czy też na wzmocnieniu ciała. 

Trening barki? Co najmniej raz w tygodniu! 

Podczas podejmowania się każdej aktywności fizycznej niezwykle ważna jest systematyczność. Regularne wykonywanie tych samych ćwiczeń pozwala osiągnąć zamierzone rezultaty w krótkim czasie i nie wywoła u nas zakwasów czy też kontuzji. Bark, jako staw kulisty, jest często narażony na urazy, które możą znacząco wpłynąć na nasze życie prywatne. Dzięki odpowiedniej rozgrzewce przed właściwym treningiem i rozciąganiu mięśni możemy zapobiec uszkodzeniom i cieszyć się budowaniem masy. Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń, które pozwolą Ci na bezpieczne wzmocnienie barków. 

Wyciskanie sztangi sprzed głowy 

W tym ćwiczeniu angażujemy mięsnie naramienne, trójgłowe ramion, a także mięśnie piersiowe większe. Aby poprawnie wykonać wyciskanie przyjmujemy pozycję siedzącą lub stojącą z zachowaniem wyprostowanego grzbietu. Siedząc, pamiętamy o napiętych pośladkach i ustawieniu całych stóp na szerokości barków. Ponadto staramy się dotknąć pośladkami i łopatkami oparcia ławki, które ustawione jest pod kątem 90 stopni. Po przyjęciu odpowiedniej pozycji wypychamy sztangę nad głowę, a następnie wracamy do klatki piersiowej. 

 

Arnoldki, czyli inny sposób wyciskania hantli w pozycji siedzącej 

To ćwiczenie jest świetne dla osób chcących wzmocnić swoje ramiona, bowiem angażuje właśnie tę grupę mięśni. Ustawiamy dłonie z hantlami w taki sposób, aby ich wewnętrzna część była skierowana w naszą stronę, a następnie rozpoczynamy ich ruch kierując ciężar ponad czubek głowy. Z takiej pozycji lekko opuszczamy hantle na wysokość klatki piersiowej. Podczas ćwiczeń nie możemy zapomnieć o odpowiednim oddychaniu – wdech powinien następować podczas opuszczania hantli, wydech zaś przy wypychaniu. 

Unoszenie hantli na bok 

Podczas wykonywania powyższego ćwiczenia angażujemy mięśnie naramienne, czworoboczne, a także ramienne. Unoszenie możemy wykonywać w pozycji siedzącej lub stojącej. Początkowo hantle umieszczamy przed sobą i dynamicznymi ruchami wznosimy je ku górze. Ręce podczas całego ćwiczenia powinny znajdować się wzdłuż osi ciała, jeżeli na początku taka aktywność będzie sprawiała nam trudność to możemy skorzystać z maszyn, które wymuszą na nas odpowiedni tor ramion. 

Powyższe ćwiczenia mogą okazać się nieocenione dla osób początkujących, które szukają odpowiednich aktywności. Dzięki nim możemy zadbać o prawidłowy rozwój mięśni i stopniowo budować swoją posturę.